Rak trzustki: objawy i leczenie
fot. pixabay.com/sasint
Autor Karol Zaborowski - 10 Października 2019

Zabrał Annę Przybylską i Patricka Swayze. Kiedy rozpoznasz u siebie objawy, będzie już za późno

Rak trzustki stał się przyczyną śmierci między innymi Anny Przybylskiej i Patricka Swayze. Jest kilka powodów, przez które akurat ten nowotwór jest tak bardzo śmiertelny. Niestety, kiedy pojawią się poważne objawy, może już być za późno.

Rak trzustki jest niezwykle niebezpieczny dla nas ze względu na swoją charakterystykę. Niestety, mimo że choroba bardzo szybko się rozwija i zajmuje kolejne narządy, to objawy pojawiają się niezwykle późno. Sprawia to, że guz ma czas na rozrost, a zanim się zorientujemy, że coś jest nie tak, może być już za późno.

Można by pomyśleć, że osoby, które dysponują większymi funduszami, są w o wiele lepszej sytuacji w starciu z tym nowotworem niż przeciętny Kowalski. Oczywiście w takiej sytuacji może im być o wiele łatwiej o wizytę u specjalisty, ale mimo wszystko nawet miliony na koncie nie sprawią, że wrócimy do pełni zdrowia.

Rak trzustki jako jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów

Anna Przybylska, Patrick Swayze i Steve Jobs to tylko kilka znanych osób, które pokonał przez ten nowotwór. U nich wszystkich choroba przez bardzo długi czas nie dawała praktycznie żadnych objawów, a nawet jeżeli jakieś się pojawiły, to niezwykle trudno było je powiązać z rakiem.

Wśród późnych objawów raka trzustki, które często naprowadzają lekarzy na właściwą diagnozę, jest żółtaczka, odbarwienie stolca oraz ciemnienie moczu, świąd skóry, ból brzucha, jadłowstręt, szybkie uczucie sytości i wyniszczenie.

Początkowo rak trzustki może dawać objawy podobne do zwykłego zatrucia pokarmowego, przez co są przez pacjentów bardzo często bagatelizowane. Naprawdę poważne objawy pojawiają się zazwyczaj w bardzo późnym stadium choroby, kiedy jest już za późno na pełne wyleczenie i lekarze mogą jedynie wydłużyć życie swojego pacjenta i uczynić je bardziej znośnym.

Podstawą w leczeniu raka trzustki jest pełne usunięcie guza, co niestety jest możliwe jedynie u 20% chorych. Co więcej, zabieg ten jest bardzo trudny i może po nim wystąpić wiele powikłań. Dlatego też u znacznej większości pacjentów lekarze stosują leczenie paliatywne, które łagodzi objawy choroby i wydłuża czas życia chorego, ale niestety raczej nie powstrzymuje choroby.

Warto więc pamiętać, że u palaczy prawdopodobieństwo pojawienia się raka trzustki jest aż 2 razy większe niż u osób bez tego nałogu. Dlatego też najważniejsze w profilaktyce tego nowotworu jest właśnie zrezygnowanie z palenia papierosów.

Następny artykuł