Rak endometrium dość wcześnie daje charakterystyczne objawy
unsplash_Ben White
Autor - 11 Marca 2020

Stwierdzono, że jest zbyt młoda na badanie. Rak zabił 25-latkę w zaledwie 2 miesiące

Rak endometrium, zwany również rakiem trzonu macicy, to częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety. Rozwija się on w śluzówce wyściełającej wnętrze trzonu macicy. Choroba w skali świata jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, po raku szyjki macicy. Nie każda osoba wie, że nowotwór rozwija się nie tylko u kobiet po menopauzie. Rak trzonu macicy zaatakował bowiem 25-letnią Agatę.

Rak trzonu macicy to czwarty pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet. Na świecie zapada na niego około 290 000 kobiet rocznie, a umiera 74 000. Większość przypadków choroby jest notowanych w krajach wysoko rozwiniętych.

Dzięki dużej skuteczności leczenia i stosunkowo częstej wykrywalności w początkowym stadium choroby, nowotwór nie powoduje dużej umieralności wśród kobiet. Niemniej jednak według ekspertów wzrasta obecnie liczba zachorowań na raka endometrium w Polsce. W przypadku 25-letniej Agaty nie udało się wyleczyć choroby.

Wiosna prawdopodobnie nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Ekspert nie pozostawia złudzeńWiosna prawdopodobnie nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Ekspert nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

Rak endometrium dość wcześnie daje charakterystyczne objawy

Pewna toruńska blogerka opisała historię młodej dziewczyny, którą poznała w poczekalni. Wtedy to dowiedziała się od niej o śmierci jej przyjaciółki, która cierpiała na raka endometrium. Przypadłość ta dotyka najczęściej starsze pacjentki, dlatego dziewczyna nie rozumiała, czemu jej 25-letnia przyjaciółka zachorowała.

Jak podaje portal mamadu.pl, gdy pojawiły się przerzuty, lekarze nie potrafili tego wytłumaczyć. Niestety przyjaciółka dziewczyny z poczekalni zmarła w ciągu 2 miesięcy.

– Dziewczyna wyznała, że gdy powiedziała o przejściach swojej przyjaciółki "ginekolożce" ta przyznała, że gdyby wydała skierowanie na onkologię dla tak młodej kobiety z podejrzeniem raka złośliwego endometrium, zostałaby wyśmiana — napisała blogerka.

Możemy się zatem domyślać, że ze względu na to, iż rak u młodych kobiet jest czymś niespotykanym, lekarze nie chcą dawać skierowań. Możliwe, że boją się ośmieszenia. Wystąpienie niepokojących symptomów, takich jak bóle czy krwawienie poza miesiączką lub po menopauzie, powinno jak najszybciej skłonić nas do wizyty u ginekologa w celu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.

Regularne badania okresowe, takie jak badanie kliniczne, cytologia szyjki macicy, USG czy markery nowotworowe są warunkiem wczesnego wykrycia wielu nowotworów ginekologicznych. Kobiety z grup ryzyka powinny zgłaszać się na badania okresowe przynajmniej raz w roku. Dotyczy to szczególnie kobiet po 30 roku życia oraz starszych poza okresem rozrodczym. Niemniej jednak niezależnie od wieku, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus zaczął się zmieniać? Pojawiły się zupełnie nowe objawy choroby

2. Wszyscy mieli nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Niestety, znany muzyk zmarł w wyniku zarażenia koronawirusem

Nowotwory narządów płciowych są najczęstszymi nowotworami, które występują u kobiet. Szacuje się, że blisko połowa wszystkich nowotworów złośliwych u pań dotyczy tej lokalizacji. Nowotwory mogą pojawiać się m.in. w jajnikach, jajowodach, w trzonie i szyjce macicy. Badania pozwalają określić typ danego nowotworu oraz stopień jego zaawansowania, dlatego tak ważne jest, by kobieta w każdym wieku mogła je wykonywać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy biją rekordy zakupów. Ale nie w Biedronkach i nie w Lidlach
  2. Oficjalny komunikat sklepów ws. zamknięcia. Ważne: już wiadomo, czy trzeba robić zapasy i gdzie
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Szukają szczepionki na wirusa z Wuhan. Ochotnikom oferują równowartość 17 tys. zł

Następny artykuł