Rak zahamowany przez aspirynę
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 12 Grudnia 2019

Popularny lek powstrzymuje rozwój raka. Wystarczy go zażywać 3 razy w tygodniu

Rak potrafi niezwykle szybko zająć praktycznie cały narząd i zacząć dawać przerzuty na inne. Przez co niezwykle ważne jest rozpoczęcie terapii w momencie, gdy guz jeszcze nie zdążył się rozwinąć. Co ciekawe, naukowcy wykazali, że popularny lek może znacząco wstrzymać rozwój nowotworu.

Rak jest bardzo specyficznym typem nowotworu, który niestety zawsze jest złośliwy, co oznacza, że w pewnym stadium zaczyna naciekać na sąsiadujące tkanki oraz dawać przerzuty na inne narządy poprzez uwolnienie swoich komórek do krwioobiegu. Wiąże się to z bardzo szybkim rozwojem choroby, którą niezwykle trudno jest wyleczyć.

Jednak jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z National Instiutute of Health, w przypadku niektórych nowotworów doskonale sprawdza się stosowanie popularnego leku, którym jest aspiryna. Specjaliści przeanalizowali przypadki 140 tysięcy osób, ich wnioski okazały się zaskakujące.

Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemNie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemCzytaj dalej

Rak wstrzymany przez aspirynę

Aspiryna jest niezwykle starym lekiem, który nadal stosowany jest ze względu na swoje działanie przeciwzapalne. Wynaleziono ją już w 1899 roku i od tego momentu zaczęła być powszechnie stosowana niemalże na całym świecie. Badania naukowców z National Instiutute of Health pokazują, że ten lek jest o wiele silniejszy, niż nam się mogło nawet wydawać.

Co ciekawe, to właśnie przeciwzapalne działanie aspiryny ma skutkować tym, że skutecznie hamuje rozwój raka. Lek najlepiej sprawdził się przy przyjmowaniu go 3 razy w ciągu tygodnia, a największą skuteczność ma wobec raka jelita grubego oraz jajników, żołądka i płuc.

Jednak duży wpływ na skuteczność aspiryny ma nasza waga, ponieważ osoby ze zbyt wysokim lub niskim wskaźnikiem BMI, już tak dobrze nie reagowały na jej podawanie. Dodatkowo trzeba wspomnieć o skutkach ubocznych jej zażywania, ponieważ te również występują. Długotrwałe stosowanie aspiryny może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej w naszym oku oraz może wywoływać krwotoki. Dodatkowo nie działa korzystnie na śluzówkę naszego żołądka i u osób z wrzodami może wywoływać krwotoki.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, naukowcy w swoim odkryciu dopatrują się przełomu w zapobieganiu powstawaniu raka oraz zmniejszaniu jego śmiertelności. Nie da się ukryć, że po wyeliminowaniu efektów ubocznych takiej terapii, mogłaby zostać włączona do standardowego leczenia nowotworów złośliwych. Jednak na razie wymaga to jeszcze przeprowadzenia dodatkowych badań. Z tego też względu nie polecamy na własną rękę testowania takiej terapii na sobie. Pamiętajmy, że przyjmowanie każdego leku powinno być konsultowane z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  2. Biznesinfo - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  3. Iberion - grupa mediowa przyszłości

Następny artykuł