rak płuc objawy
fot. https://unsplash.com/ Annie Spratt
Autor Natalia Niewczas - 14 Września 2020

Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Objawy raka płuc łatwo pomylić z innymi schorzeniami, błąd może mieć najwyższą cenę

Rak płuc należy do najczęściej rozpoznawanych nowotworów w Polsce. Każdego roku o złośliwej zmianie w płucach dowiaduje się aż 15 tysięcy mężczyzn i 7 tysięcy kobiet. Rozwijająca się choroba najczęściej długo pozostaje ukryta.

Rak płuc początkowo może nie dawać żadnych objawów - wobec tych informacji niezwykle ważna zdaje się onkologiczna czujność lekarzy, jak i samego pacjenta. Symptomy, którymi nowotwór złośliwy płuc zwiastuje swą obecność, często są niesłusznie bagatelizowane lub mylone z innymi, mniej niebezpiecznymi dla zdrowia i życia dolegliwościami. Ponieważ w przypadku raka czas odgrywa kluczową rolę, warto zwracać na ich występowanie szczególną uwagę.

Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej synaNie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej synaCzytaj dalej

Rak płuc rozwija się po cichu

Wśród przyczyn powstawania raka płuc wyróżniamy przede wszystkim nałogowe palenie tytoniu (nie tylko papierosów, równie szkodliwe dla ludzkich płuc są fajki czy cygara) oraz tak zwane “palenie bierne”. Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy płuc wzrasta z każdym kolejnym rokiem trwania nałogu - analogicznie spada po rezygnacji z palenia.

Pierwsze objawy raka płuc łatwo dają się bagatelizować. Do jednego z wczesnych symptomów złośliwej choroby nowotworowej płuc zaliczamy bowiem kaszel, czyli objaw, do którego większość palaczy (więc ludzi najbardziej narażonych na zachorowanie) jest po prostu przyzwyczajonych. Tymczasem kaszel, niesłusznie łączony z innymi przewlekłymi schorzeniami płuc, stanowi jeden z pierwszych objawów poważnego onkologicznego problemu. Szczególnie niepokojący jest kaszel zmieniający swój charakter.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Jak podaje portal medonet.pl, wyraźny sygnał alarmowy powinno stanowić również pojawienie się krwi w odkrztuszanej wydzielinie, podobnie jak nawracające zapalenia płuc. W przypadku częstego ich występowania zalecane jest wykonanie między innymi badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Rak płuc może sygnalizować swą niszczycielską obecność także za pomocą ciągłej chrypki. Zaawansowana forma nowotworu złośliwego płuc niekiedy wiąże się z występowaniem trudności w przełykaniu lub bólów w obrębie klatki piersiowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Postanowione, od dziś część uczniów przechodzi na nauczanie zdalne. Sanepid już podjął decyzję
  2. Jest potwierdzenie, pilny zakaz. Od 8 rano w poniedziałek
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Poszedł do restauracji jednego z największych gwiazdorów kina. Kwota na rachunku może zwalić z nóg, jak jedna pensja

Następny artykuł