rak jelita grubego: objawy
unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka - 16 Września 2020

Może pozostawać w ukryciu przez wiele lat. Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest niesamowicie podstępną chorobą. Chociaż często przebiega bez żadnych objawów, ekspertom udało się stworzyć listę rzeczy, które powinny cię zaniepokoić. Warto je znać, ponieważ zachorowalność i zarazem śmiertelność na ten nowotwór cały czas wzrasta.

Rak jelita grubego przez wielu ekspertów uważany jest za jednego z bardziej podstępnych nowotworów. Dodatkowo jest niesamowicie częstą chorobą, ponieważ każdego roku w naszym kraju diagnozowanych jest około 18 000 jego przypadków.

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają kobiety, i drugim, z powodu którego cierpią mężczyźni. Zarówno zachorowalność, jak i śmiertelność wzrasta z roku na rok. Dlatego tak ważne jest, aby znać objawy raka jelita grubego.

Koronawirus atakuje nie tylko płuca. Niepokojące wyniki badańKoronawirus atakuje nie tylko płuca. Niepokojące wyniki badańCzytaj dalej

Rak jelita grubego jest bardo podstępny. Istnieje jednak sporo objawów, które można u siebie zaobserwować, w przypadku wystąpienia tej choroby

Rak jelita grubego to w zasadzie rak okrężnicy i odbytu. Niestety jego symptomy bywają różne, w zależności od lokalizacji powstałego guza. Jeżeli zmiana zlokalizowana jest w prawej części okrężnicy, pacjenci najczęściej krwawią tajnie, czyli zmianie może ulec kolor stolca. Z tego powodu pacjenci często cierpią również z powodu anemii. Z kolei, jeżeli rak dotyczy lewej części okrężnicy, chorzy krwawią świeżą krwią. Dodatkowo doskwiera im zmiana trybu wypróżnień oraz późniejsza niedrożność.

W początkowym stadium rak jelita grubego nie daje zwykle żadnych objawów. Istnieje jednak kilka z nich, które występują w części przypadków. Jak podaje portal Radiozet.pl, mowa przede wszystkim o: bólach brzucha, krwi w stolcu (świeża lub czarna), krwawieniu z odbytu, zmianie rytmu wypróżnień, uczucia osłabienia, utrudnienia w oddawaniu stolca (np. silne zaparcia), niedrożności, anemii, utracie kilogramów, uczuciu przepełnienia odbytu, bolesnych parciach lub guzie w jamie brzusznej.

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla udanej terapii. Jak podaje portal Rmf24.pl, szczególnie powinny uważać osoby, które mają dietę opartą na czerwonym mięsie (czyli wołowinie, wieprzowinie i baraninie) oraz spożywają pokarmy bogate w tłuszcze zwierzęce. Dodatkowo zagrożone są osoby otyłe, w szczególności mężczyźni.

Dzisiaj grzeje: 1. Już jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osób
2.Rydzyk z ogromną dotacją jeszcze w tym roku. Dostanie 64,4 mln zł, już wiemy na co

Istnieją dwie podstawowe metody leczenia, które stosuje się w naszym kraju. Pierwsza z nich polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków hamujących wzrost naczyń krwionośnych, doprowadzających substancje odżywcze do guza (tzw. inhibitory angiogenezy). Druga również polega na przyjmowaniu leków, jednak tych działających przeciwko receptorowi naskórkowego czynnika wzrostu (tzw. inhibitory receptora naskórkowego czynnika wzrostu EGFR).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Witold Pyrkosz zmarł 3 lata temu. Widok jego grobu wywołuje morze łez, niewiarygodne, gdzie się znajduje
  2. Gigantyczne kłęby dymu, kolejne zastępy straży w drodze. Pożar jest bezlitosny, mamy nagranie
  3. Niepokojące objawy u niemowlaka. Nie wolno ich bagatelizować
  4. Ile ofiar koronawirusa nie miało chorób współistniejących. Niepokojące dane
  5. Wykorzystują lukę, aby obejść obostrzenia. Nowe maseczki stają się coraz bardziej popularne
  6. Wyrzucane przez wszystkich skórki od banana zwalczają uciążliwości. Kobieta je stosuje i mówi o piorunujących efektach

Następny artykuł