rak: jelita grubego profilaktyka
pixabay
Autor Damian Witoń - 14 Listopada 2020

Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno

Rak jelita grubego stanowi ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Może rozwijać się bez żadnych objawów nawet przez 10 lat. Warto zatem regularnie wykonywać badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć problem, zanim będzie za późno.

Rak jelita grubego jest bardzo podstępną chorobą, która każdego roku odbiera życie wielu osobom w naszym kraju. Wiele z nich dowiedziało się o nowotworze, gdy był już w zaawansowanym stopniu rozwoju, co znacznie zmniejszyło szanse na wyleczenie. Istnieje jednak bardzo skuteczny sposób, który pozwala bardzo szybko wykryć niebezpieczeństwo.

Edyta Górniak trafi do więzienia? Szerzy kontrowersyjne teorie o epidemii, przez co podpadła kilku osobomEdyta Górniak trafi do więzienia? Szerzy kontrowersyjne teorie o epidemii, przez co podpadła kilku osobomCzytaj dalej


Rak jelita grubego jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może rozwijać się w ukryciu. Jedno badanie może uratować nam życie

Nowotwór jelita grubego powstaje w wyniku mimowolnego rozrostu komórek w obrębie części organu. Może rozwinąć się, chociażby w obrębie kątnicy, odbytnicy czy zstępnicy. Najczęściej diagnozuje się jednak gruczolaki jelita grubego. Ryzyko powstania raka zwiększa głównie źle skomponowana dieta. Choroba zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich nowotworów pod względem częstości zgonów w Polsce.


Do tak tragicznego wyniku bez wątpienia przyczynia się fakt, że rak jelita grubego może długo rozwijać się bezobjawowo. W niektórych przypadkach trwa to nawet około 10 lat. Symptomy, takie jak między innymi krew na stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia, nudności uporczywe biegunki bóle brzucha, czy utrata masy pojawiają się, gdy choroba jest już rozwinięta. Zdecydowanie warto tego uniknąć.


Wykrycie nowotworu jelita grubego, zanim pojawią się objawy, możliwe jest dzięki regularnemu wykonywaniu badań profilaktycznych. Jednym z najważniejszych jest kolonoskopia, czyli wprowadzenie endoskopu do wnętrza pacjenta przez odbyt. Pozwala ona na dokładne przyjrzenie się jelitu grubemu na całej długości. Oprócz kolonoskopii lekarz może zalecić także wykonanie wlewu kontrastowego, rektoskopii, badania krwi utajonej w stolcu oraz badanie antygenu CEA we krwii.

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.Mamy potwierdzenie, zacznie się już w środę, dokładnie o 18:00. Całkowity paraliż, ogromne utrudnienia
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Zgroza w polskim szpitalu. Nietrzeźwy lekarz rzucił się na pacjenta, musiała interweniować policjaZgroza w polskim szpitalu. Nietrzeźwy lekarz rzucił się na pacjenta, musiała interweniować policjaCzytaj dalej


Jak podaje portal medonet.pl, leczenie raka jelita grubego zależy od stopnia jego zaawansowania. W jego trakcie często stosuje się zabiegi operacyjne, chemioterapię oraz radioterapię. W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się również terapia molekularna, która pozwala niszczyć jedynie komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe. Ten rodzaj leczenia jest jednak na razie stosowany jedynie jako metoda uzupełniająca.

Polsat: Minister Zdrowia chce zaszczepić dziesiątki milionów Polaków. W internecie zawrzałoPolsat: Minister Zdrowia chce zaszczepić dziesiątki milionów Polaków. W internecie zawrzałoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RMF: rząd może wydać nowy zakaz na zimę. Wszystko przez zakażenia, zimowe wyjazdy na narty zagrożone
  2. Bardzo dziwne zjawisko dotyczy całego wszechświata. Naukowcy nie wierzą we własne odkrycie
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"
  7. Ferie zimowe 2021. Rząd odwoła coroczną przerwę w nauce? Już wszystko wiadomo

Następny artykuł