rak: jelita grubego profilaktyka
pixabay
Autor Damian Witoń - 13 Września 2020

Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno

Rak jelita grubego stanowi ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Może rozwijać się bez żadnych objawów nawet przez 10 lat. Warto zatem regularnie wykonywać badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć problem, zanim będzie za późno.

Rak jelita grubego jest bardzo podstępną chorobą, która każdego roku odbiera życie wielu osobom w naszym kraju. Wiele z nich dowiedziało się o nowotworze, gdy był już w zaawansowanym stopniu rozwoju, co znacznie zmniejszyło szanse na wyleczenie. Istnieje jednak bardzo skuteczny sposób, który pozwala bardzo szybko wykryć niebezpieczeństwo.

Martyna Wojciechowska potrącona przez samochód. Do wypadku doszło podczas kręcenia programu, jest nagranie [WIDEO]Martyna Wojciechowska potrącona przez samochód. Do wypadku doszło podczas kręcenia programu, jest nagranie [WIDEO]Czytaj dalej


Rak jelita grubego jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może rozwijać się w ukryciu. Jedno badanie może uratować nam życie

Nowotwór jelita grubego powstaje w wyniku mimowolnego rozrostu komórek w obrębie części organu. Może rozwinąć się, chociażby w obrębie kątnicy, odbytnicy czy zstępnicy. Najczęściej diagnozuje się jednak gruczolaki jelita grubego. Ryzyko powstania raka zwiększa głównie źle skomponowana dieta. Choroba zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich nowotworów pod względem częstości zgonów w Polsce.


Do tak tragicznego wyniku bez wątpienia przyczynia się fakt, że rak jelita grubego może długo rozwijać się bezobjawowo. W niektórych przypadkach trwa to nawet około 10 lat. Symptomy, takie jak między innymi krew na stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia, nudności uporczywe biegunki bóle brzucha, czy utrata masy pojawiają się, gdy choroba jest już rozwinięta. Zdecydowanie warto tego uniknąć.


Wykrycie nowotworu jelita grubego, zanim pojawią się objawy, możliwe jest dzięki regularnemu wykonywaniu badań profilaktycznych. Jednym z najważniejszych jest kolonoskopia, czyli wprowadzenie endoskopu do wnętrza pacjenta przez odbyt. Pozwala ona na dokładne przyjrzenie się jelitu grubemu na całej długości. Oprócz kolonoskopii lekarz może zalecić także wykonanie wlewu kontrastowego, rektoskopii, badania krwi utajonej w stolcu oraz badanie antygenu CEA we krwii.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Kaucja za opakowania po napojach sposobem na ekologię i oszczędność. Nowy system nie wymagałby paragonów


Jak podaje portal medonet.pl, leczenie raka jelita grubego zależy od stopnia jego zaawansowania. W jego trakcie często stosuje się zabiegi operacyjne, chemioterapię oraz radioterapię. W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się również terapia molekularna, która pozwala niszczyć jedynie komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe. Ten rodzaj leczenia jest jednak na razie stosowany jedynie jako metoda uzupełniająca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy mieli nadzieję do końca, niestety nie żyje. Zmarł legendarny aktor, kochały go miliony Polaków
  2. Łzy napływają do oczu. 24 osoby nie żyją, tragiczny początek weekendu za granicą
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie

Następny artykuł