Rak szyjki macicy: pierwsze objawy
unsplash.com/ JESHOOTS.COM
Autor Klaudia Gaicka - 19 Września 2020

Pierwsze symptomy raka szyjki macicy. Wiele kobiet ich nie dostrzega

Rak szyjki macicy to cichy zabójca. Każdego roku zabija ponad tysiąc Polek. Niestety pod względem liczby zachorowań Polska jest w czołówce Europy. Nowotwór jest niemal całkowicie uleczalny. Jednak szanse są największe w początkowym stadium. Jest to czas, w którym choroba nie powoduje prawie żadnych objawów, są jednak wyjątki.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych zabójców kobiet. Każdego roku zabija ponad tysiąc Polek. Ten podstępny typ nowotworu może rozwijać się niepostrzeżenie przez wiele lat.

Niestety pod względem liczby zachorowań jesteśmy w czołówce Europy. Nowotwór jest niemal całkowicie uleczalny. Jednak powinien zostać wykryty w początkowym stadium. Jest to czas, w którym choroba nie powoduje prawie żadnych objawów, dlatego u wielu kobiet wciąż rozwija się w organizmie, pozostając niewykrytą.

Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?Czytaj dalej

Rak szyjki macicy początkowo przebiega bezobjawowo, ale po czasie można dostrzec pierwsze symptomy

Regularne badania to podstawa profilaktyki tego nowotworu. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących raków u pań. Zdecydowanie warto zatem wiedzieć, jakie są jego objawy oraz co zrobić w przypadku, kiedy je zauważymy. Nasze rokowania są zależne od stadium, w jakim nowotwór zostanie zdiagnozowany.

Jednym z częściej występujących objawów jest niewyjaśnione w żaden inny sposób krwawienie z pochwy. Z reguły występuje ono po stosunku seksualnym lub między miesiączkami. W zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu szyjki macicy mogą wystąpić również objawy takie jak intensywne upławy oraz ból w dole brzucha lub w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, elementarnym badaniem, które pozwala wykryć raka szyjki macicy, jest cytologia. Pacjentki powinny wykonywać ją regularnie. Zdaniem ginekolożki Marty Mączki wiele kobiet zaniedbuje tę powinność.

- „Kiedy ostatni raz wykonała Pani cytologię?” odpowiadają, że było to podczas ciąży. Nierzadko oznacza to, że cytologia została wykonana ponad 20 lat temu - mówi ginekolog Marta Mączka w rozmowie z Rmf24.pl.

To, co jest ważne, to to, że rak szyjki macicy nie jest dziedziczny. Duża część kobiet uważa, że ryzyko wystąpienia choroby jest u nich mniejsze, ponieważ w ich rodzinie nie występował ten rodzaj nowotworu.

- Do kobiecych chorób, do których skłonność można odziedziczyć, zalicza się niektóre nowotwory jajnika oraz niektóre nowotwory piersi. Natomiast, z całą pewnością, nie można odziedziczyć skłonności do nabłonkowego raka szyjki macicy - wyjaśnia ginekolog Marta Mączka.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Polacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowo

3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Do podstawowych czynników zwiększających ryzyko zaliczamy: wczesne rozpoczęcie współżycia (przed 16 r.ż.), częste zmiany partnerów seksualnych, niewierność partnera, kilka porodów w krótkich odstępach czasu, palenie papierosów (także bierne), nieleczone stany zapalne i wszelkie zmiany w obrębie szyjki macicy oraz wiek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedyś wszyscy odwiedzali ich zoo, nagle Gucwińscy zapadli się pod ziemię. Smutne, co się z nimi dzieje
  2. Wprowadzają wyczekiwany zakaz. Polska wieś jest wściekła, mieszkańcom grożą wysokie mandaty
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. W głowie się nie mieści, ale większość Polaków robiąc mizerię popełnia 1 kardynalny błąd. Eksperci ostrzegają

Następny artykuł