Rak płuca we wczesnym stadium często nie daje żadnych objawów
unsplash/ Robina Weermeijer
Autor - 20 Maja 2020

Pozornie błahe objawy mogą świadczyć o raku płuc. Nigdy ich nie lekceważcie

Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Wywołuje go m.in. dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze, a także bierne palenie. Pierwsze objawy to zazwyczaj duszności, kaszel, plucie krwią, ale nie tylko. Warto wiedzieć, jakie symptomy mogą wskazywać na ten nowotwór.

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy. Występuje głównie u nałogowych palaczy, jednak na raka płuc zapadają także osoby niepalące.


Choroba ta we wczesnym stadium objawia się z reguły niespecyficzne, dlatego diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badań rentgenowskich bądź tomografii komputerowej.

Ilość ofiar jest zatrważająca. USA nie radzi sobie z epidemiąIlość ofiar jest zatrważająca. USA nie radzi sobie z epidemiąCzytaj dalej


Rak płuca we wczesnym stadium często nie daje żadnych objawów


Rak płuc każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W Polsce niewiele ponad 10% chorych przeżywa 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu. Rak płuca we wczesnej fazie rozwoju nie powoduje zwykle żadnych dolegliwości, dlatego tak ważne jest, by każdy z nas wiedział, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę.


Gdy objawy choroby się pojawią, świadczą zazwyczaj o rozroście nowotworu i zaawansowaniu choroby. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka z pozoru błahych, ale niezwykle ważnych objawów, które mogą wskazywać na to, że w klatce piersiowej rozwija się nowotwór.


Ciągły kaszel lub zmiana charakteru kaszlu, chrypka lub duszność są często lekceważone przez nałogowych palaczy. Pacjenci zazwyczaj uważają te objawy właśnie za efekt palenia. Bagatelizowanie ich prowadzi do tego, iż rak płuca jest najczęściej diagnozowany przypadkowo podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowych wykonywanych z zupełnie innych wskazań.


Choć wczesne objawy raka płuca mogą być niespecyficzne, to na niektóre symptomy należy szczególnie zwrócić uwagę. Wystąpienie jednego lub kilku ze wskazanych poniżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza.


Nawracający kaszel to symptom, który lekceważy wiele osób, zakładając, że wynika on np. z alergii, przeziębienia lub suchego powietrza. Dolegliwość, która trwa ponad kilka tygodni, może być jednak oznaką poważniejszego problemu.


Do typowych objawów raka płuc należy również krwioplucie, jednak ilość krwi we flegmie może być niewielka i dość łatwo ją przeoczyć. Gdy uporczywy, długotrwały kaszel towarzyszy nam dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.


Chorym na raka płuca może towarzyszyć także duszność. Przyczyną najczęściej jest ograniczenie drożności dróg oddechowych w następstwie naciekania oskrzeli lub ich ucisku oraz nagromadzenie się większej ilości płynu w jamie opłucnej.


Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, rak płuca może także powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu świszczącego dźwięku, głównie podczas wydychania powietrza.


Objawem bardzo często bagatelizowanym przez nałogowych palaczy jest także długotrwała chrypka. Pacjenci uważają zazwyczaj, że chrypka nieodłącznie towarzyszy wieloletniemu paleniu. Tymczasem objaw ten, który utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka płuca.


Należy również pamiętać, iż u ponad połowy chorych na raka płuca występuje duża utrata wagi, a także ciągłe i postępujące zmęczenie. Jeśli zatem objawy te pojawią się u nałogowego palacza, to może być sygnał, że w klatce piersiowej rozwija się nowotwór.

Dzisiaj grzeje: 1. Testy trwają. Pierwsze wyniki dotyczące szczepionki są obiecujące

2. Wielkie zmiany w 500 plus? Padła konkretna propozycja, znamy szczegóły


Rak płuc, jeszcze zanim zacznie objawiać się kaszlem i utrudniać oddychanie, może uciskać nerwy i wywoływać ból ramion, klatki piersiowej, pleców lub rąk. Jeśli boleści długo nie ustępują, warto udać się po poradę do specjalisty.


W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów nie nalezy zwlekać z wizytą u lekarza. Nawet pozornie niepowiązane z płucami symptomy mogą stanowić wczesny symptom raka tego organu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pozbywanie się obierek po ziemniakach jest wielką stratą. Możesz je cudownie wykorzystać
  2. Minister Zdrowia potwierdził kolejne znoszenia obostrzeń. Takiej decyzji nikt nie spodziewał się tak szybko
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Minister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcu

Następny artykuł