Rak jelita grubego często rozwija się zupełnie bezobjawowo
unsplash.com/ Arseny Togulev
Autor - 22 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka jelita grubego. Nigdy ich nie lekceważcie

Rak jelita grubego to nowotwór znajdujący się w dystalnym odcinku układu pokarmowego. Większość przypadków choroby rozwija się z łagodnych zmian błony śluzowej jelita, które mogą ulec zezłośliwieniu, nie powodując żadnych objawów. Chorzy, u których rak został wykryty we wczesnym stadium, mają znacznie lepsze rokowania i szansę na szybsze wdrożenie terapii.

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim, na który chorują kobiety. Według ekspertów zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego od kilku lat wzrasta. Dane wskazują, że zachorowalność na raka jelita grubego na świecie wynosi 1,2 miliona przypadków. Około połowa pacjentów ginie z powodu tej choroby.

Dzięki znajomości najczęstszych objawów raka jelita możliwe jest wykrycie guza we wczesnym etapie zaawansowania. Chorzy z nowotworami rozpoznanymi we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają znacznie lepsze rokowania. Warto jednak pamiętać, że we wczesnych stadiach choroby objawy raka jelita grubego są często niespecyficzne, przez co mogą sugerować mniej groźne dolegliwości.

Adam Małysz został zarażony. Miał kontakt z chorymAdam Małysz został zarażony. Miał kontakt z chorymCzytaj dalej

Rak jelita grubego często rozwija się zupełnie bezobjawowo

Rak jelita grubego może rozwinąć się w każdym jego fragmencie, jednak ponad 70 proc. tych nowotworów rozwija się w odbytnicy, gdzie guzy są dość łatwo wyczuwalne metodą per rectum. Jak podaje portal imc.wroc.pl, we wczesnych stadiach choroby objawy raka jelita grubego są z reguły niespecyficzne i mają postać bóli brzucha oraz wzdęć, które mogą sugerować mniej groźne dolegliwości.

Ponadto mogą pojawiać się: krew na stolcu lub krwawienie utajone do światła jelita grubego prowadzące do anemii, uczucie niepełnego wypróżnienia, zmiana charakteru wypróżnień, z zaparć na biegunki lub odwrotnie, ołówkowate stolce i nudności.

Nowotworowi jelita grubego towarzyszą również uporczywe biegunki, wyczuwalny guz w jamie brzusznej, powtarzające się krwawienie z odbytnicy, zatrzymanie stolca, świadczące o niedrożności przewodu pokarmowego, silne skurcze brzucha, parcie na stolec i niemożność jego oddania, a w zaawansowanym stadium choroby utrata masy ciała, osłabienie i brak apetytu.

W momencie dostrzeżenia któregoś z wyżej wymienionych objawów należy pilnie udać się do lekarza. Istnieje wiele badań pozwalających na rozpoznanie nowotworów jelita grubego. W zależności od rodzaju zgłaszanych przez chorego objawów lekarz zdecyduje, które z badań i w jakiej kolejności należy wykonać. W diagnostyce stosuje się najczęściej badanie per rectum (dosłownie – przez odbytnicę), wlew kontrastowy, kolonoskopię, rektoskopię, kolonoskopię wirtualną, badanie antygenu CEA we krwi oraz badanie krwi utajonej w stolcu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny

Rokowanie w przypadku raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania guza w momencie diagnozy. Ze względu na to, że prawie 80% nowotworów jelita grubego diagnozowanych jest w późnych stadiach, to odsetek 5-letnich przeżyć wynosi ok. 40%. Jeżeli pojawią się przerzuty, to po ich całkowitym wycięciu 5 lat przeżywa 25-35% chorych.

W momencie dostrzeżenia któregoś z wyżej wymienionych objawów pilnie udaj się do lekarza. Porozmawiaj z lekarzem, kiedy należy rozpocząć przeprowadzanie badań przesiewowych. Zgodnie z zaleceniami wykonywanie badań powinno się rozpocząć około 50. roku życia. Twój lekarz może zalecić wcześniejsze rozpoczęcie badań lub ich częstsze powtarzanie, jeżeli pojawiają się czynniki ryzyka (np. występowanie choroby w rodzinie).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Bardzo niepokojące doniesienia, służby mają pełne ręce roboty. W całym kraju sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Justyna Kowalczyk miała wziąć ślub z narzeczonym. Plany trzeba było szybko zmienić, zdradziła wszystko w wywiadzie

Następny artykuł