Rak podstawnokomórkowy rozwija się najczęściej w okolicach głowy i szyi
unsplash.com/Caroline Ziemkiewicz
Autor - 22 Czerwca 2020

Rak, którego widać gołym okiem. Nie wolno go lekceważyć

Rak skóry to nie tylko czerniak. Jednym z najczęściej występujących jest rak podstawnokomórkowy, który występuje zazwyczaj na twarzy i plecach. Warto dowiedzieć się, jak go rozpoznać i jakie są metody jego leczenia.

Rak skóry to nowotwór złośliwy, którego objawy pojawiają się w krótkim czasie. W przeciwieństwie do nowotworów łagodnych skóry, które rozrastają się powoli, nie dają przerzutów i nie niszczą tkanek otaczających, rak złośliwy wzrasta zazwyczaj szybko, naciekając otaczające tkanki i dając odległe przerzuty.

Jednym z najczęściej występujących nowotworów skóry jest rak podstawnokomórkowy. Każdego roku zapada na niego 100–800 osób w przeliczeniu na grupę 100 000 osób rasy białej. Zazwyczaj ma on postać guzka o wałowatym brzegu.

Nie żyje 17-latek. Rodzina młodego sportowca pogrążyła się w żałobieNie żyje 17-latek. Rodzina młodego sportowca pogrążyła się w żałobieCzytaj dalej

Rak podstawnokomórkowy rozwija się najczęściej w okolicach głowy i szyi

Rak podstawnokomórkowy rozwija się zwykle u osób po 50 roku życia. Pacjenci mają najczęściej jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Czynnikiem ryzyka raka podstawnokomórkowego jest też kontakt z różnymi związkami arsenu lub pestycydami.

W większości przypadków rak podstawnokomórkowy skóry występuje na głowie i szyi. Ma on postać niedużego guzka otoczonego wałowatym brzegiem. Uwagę chorego powinna zwrócić niegojąca się ranka pokryta strupem, który cyklicznie odpada. Rak podstawnokomórkowy może mieć również postać płaską, łuszczącą się i zaczerwienioną.

– Narażeni na ten typ raka są także chorzy w immunosupresji czy przyjmujący leki hamujące odpowiedź immunologiczną – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Witold Owczarek, dermatolog.

Zmiany nowotworowe zlokalizowane są najczęściej w miejscach eksponowanych na słońce, głównie na czole, wargach, nosie, policzkach i szyi. Mogą one rozwinąć się też na podłożu uszkodzonej skóry, np. w obrębie blizny poszczepiennej, blizn pourazowych oraz pod protezami.

Gdy zauważymy na swoim ciele niepokojącą zmianę, w pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa lub do chirurga onkologa na badanie dermatoskopowe. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, terapia raka podstawnokomórkowego zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jej podstawą jest chirurgiczne usunięcie zmiany nowotworowej z badaniem histopatologicznym.

– W przypadkach, kiedy jest to niemożliwe, można zastosować radioterapię, a w przypadkach o niewielkim ryzyku wznowy można stosować metody alternatywne, takie jak kriochirurgia, czasami metody farmakologiczne, jak leczenie 5-fluorouracylem czy imikwimodem, oraz metodę fotodynamiczną – zaznacza prof. Witold Owczarek.

W przypadku bardzo zaawansowanego lub dającego przerzuty nowotworu chorym pozostaje już tylko terapia celowana. Wykorzystywane są w nich nowoczesne leki hamujące tzw. szlak sygnałowy hedgehog.

– Wskazania medyczne do zastosowania inhibitorów szlaku hedgehog są dostępne, natomiast zupełnie inną sytuacją jest dostępność w ramach systemu opieki zdrowotnej. Ideą dla leczenia naszych pacjentów byłoby, żeby wskazania medyczne były tożsame ze wskazaniami refundacyjnymi dotyczącymi poszczególnych terapii. Natomiast są to terapie nowoczesne i zwykle są one drogie – podkreśla prof. Witold Owczarek.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. Straż miejska zyska nowe uprawienia, będzie mogła wlepić jeszcze więcej mandatów. Polacy się wściekną

Śmiertelność w przypadku raka podstawnokomórkowego skóry jest na szczęście wyjątkowo niewielka i wynosi 3 proc. Wynika to z tego, iż nowotwór ten rzadko daje przerzuty do innych tkanek lub organów.

Warto jednak pamiętać, że rak podstawnokomórkowy występuje ponownie nawet u ok. 20 proc. chorych. Zmiana nowotworowa może pojawić się w tym samym miejscu nawet kilka lat po pierwszej operacji. Niezmiernie ważne jest zatem uważne obserwowanie zoperowanych zmian oraz kontrolowanie stanu skóry u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już niedługo, wstrząśnie wszystkimi Polakami. Jasnowidz Jackowski przewiduje ogromny skandal i kompromitację
  2. Nagłe zakażenia w KEP. Zakonnice, księża, biskupi i inne osoby poddane pilnej kwarantannie
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Polskie media podały tragiczne informacje. Nie żyje Leszek Krzysiak, pożegnaliśmy wybitnego człowieka

Następny artykuł