rak jelita
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Natalia Niewczas - 22 Września 2020

Pierwsze objawy raka jelita. Choroba rozwija się podstępnie, łatwo przegapić wczesne symptomy

Rak jelita należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce. W przypadku tego guza czas odgrywa kluczową rolę. Wczesne postawienie diagnozy daje największe szanse na wyleczenie.

Rak jelita objawia się niepozornymi dolegliwościami, ich pojawienie się niezwykle łatwo zbagatelizować. Za przyczynę niestrawności pacjenci często uznają bowiem niewłaściwe żywienie bądź stres, co usypia ich czujność. Tymczasem nawet tak powszechny symptom może oznaczać obecność niebezpiecznej choroby onkologicznej.

Młoda aktorka nie wytrzymała. Gwiazda przechodzi załamanie nerwoweMłoda aktorka nie wytrzymała. Gwiazda przechodzi załamanie nerwoweCzytaj dalej

Rak najczęściej rozwija się w ciele po cichu

Choć wystąpienie poniższych objawów nie zawsze wiąże się z rakiem jelita, dla własnego bezpieczeństwa warto zwrócić na nie uwagę. Onkologiczny problem niekiedy daje się rozpoznać po rozmaitych dolegliwościach ze strony układu trawiennego.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, do wczesnych objawów złośliwego nowotworu jelita zaliczamy między innymi wzdęcia. Szczególnie alarmujące są te, które utrzymują się przez dłuższy czas bądź nawracają mimo wdrożenia prozdrowotnych zmian w diecie i stylu życia.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów raka jelita jest zmiana koloru stolca na czarny. Niepokoić powinna także widoczna domieszka krwi, sugerująca krwawienie wewnętrzne.

Zaparcia to kolejny wczesny objaw poważnej choroby onkologicznej. Ich wystąpienie niekiedy wiąże się z wystąpieniem przeszkody w jelitach, co utrudnia wypróżnianie. Równie alarmujące są częste biegunki.

Inną, cenną medyczną wskazówkę w diagnostyce nowotworów złośliwych jelita stanowi anemia, może bowiem wynikać z krwawienia wewnętrznego. Niedokrwistość często idzie w parze z zawrotami głowy i chronicznym uczuciem zmęczenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Za rachunki zapłacimy więcej, wdrożą nową opłatę. Ściągną 5,4 mld zł rocznie
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Za najskuteczniejsze badanie potwierdzające lub wykluczające raka jelita dzisiejsza medycyna uznaje kolonoskopię. Specjalistyczna aparatura umożliwia lekarzowi dokładne oględziny jelita i jednoczesne usunięcie polipów, jeżeli zostały stwierdzone w danym przypadku. Wystarczy jedna, prawidłowo wykonana i niewykazująca niepokojących zmian kolonoskopia w ciągu całego życia pacjenta, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jelit nawet do 90%.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebezpieczny element oderwał się od samolotu i spadł na polskie miasto. Mieszkańcy w strachu
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Niemal wszyscy jak jeden mąż popełniają okropny błąd robiąc naleśniki. 1 krok zmienia wszystko

Następny artykuł