objawy raka jelita grubego
fot. https://pixabay.com/ HolgersFotografie
Autor Natalia Niewczas - 23 Lipca 2020

Wczesne objawy raka jelita grubego. Im szybciej je dostrzeżemy, tym większe szanse na wyleczenie

Rak jelita grubego należy do nowotworów o złośliwym charakterze, z którymi polscy pacjenci zmagają się najczęściej. Aby zredukować ryzyko, jakie niesie ze sobą ta poważna choroba onkologiczna, warto zachować szczególną czujność i bacznie obserwować pojawiające się w obrębie ciała sygnały ostrzegawcze.

Rak jelita grubego potrafi przez dłuższy czas ukrywać się w ciele pacjenta, nie alarmując wystąpieniem żadnych podejrzanych objawów. Często daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy stadium choroby jest zaawansowane, a co za tym idzie, maleją szansę na jej efektywne wyleczenie. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na każdy z symptomów, z których pomocą ciało może informować nas o obecności guza.

Odkryli genialny sposób na komary. Dzięki niemu jesteśmy dla nich niemal niewidzialniOdkryli genialny sposób na komary. Dzięki niemu jesteśmy dla nich niemal niewidzialniCzytaj dalej

Rak jelita grubego może rozwijać się bezobjawowo

Rak jelita grubego, podobnie jak wiele innych nowotworów złośliwych, początkowo może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy obserwować swojego ciała - wręcz przeciwnie. Szybka reakcja na każdy niepokojący sygnał może uratować życie.

Wczesne objawy raka jelita grubego w dużej mierze zależą od samej lokalizacji guza w ciele człowieka. Jak podaje portal enel.pl, o złośliwym guzie ulokowanym bliżej okrężnicy może świadczyć wystąpienie niedokrwistości (anemii), a także niedrożności przewodu pokarmowego. W przypadku nowotworów powstałych w odbytnicy lub dalszej części okrężnicy mogą wystąpić objawy takie jak biegunki, zaparcia czy krwawe stolce. Ze względu na dobro naszego zdrowia wystąpienia żadnego z tych symptomów nie powinniśmy bagatelizować.

Późne stadium tej choroby onkologicznej wiąże się z odczuwaniem silnych bólów brzucha, wymiotami i gwałtowną utratą masy ciała. Niestety często zgłaszający się do lekarza z tymi objawami pacjenci decydują się na wizytę za późno - guza w zaawansowanym stadium łatwiej bowiem rozpoznać, ale o wiele trudniej skutecznie leczyć.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła wiadomość. Kolosalna zmiana dla milionów Polaków, wszystko już na dniach
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Mandat za brak dystansu na plaży? Policjanci odpowiadają, jak jest z karaniem na plażach

Na szczęście nie jesteśmy wobec raka jelita grubego całkowicie bezsilni. Liczne naukowe badania wskazują, że prowadzenie zdrowego stylu życia może obniżyć ryzyko wystąpienia tego złośliwego nowotworu aż o 70%. Pomocna jest zwłaszcza zmiana nawyków żywieniowych. Częste picie alkoholu i spożywanie tłustych posiłków sprzyja wystąpieniu niebezpiecznego dla życia i zdrowia schorzenia.

W profilaktyce nowotworowej równie ważne co prowadzenie zdrowego (a więc i aktywnego) trybu życia jest regularne poddawanie się okresowym badaniom. Badanie per rectum, jak i endoskopowe (kolonoskopia), umożliwia wczesne wykrycie złośliwego guza, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Uwaga kierowcy, zabierają prawa jazdy na potęgę. Możesz je stracić nie tylko za prędkość
  3. Niesłychane, co dalej stanie się z Jackiem Kurskim. Wielu może być wściekłych, chodzi o telewizję;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł