Wczesne objawy raka jelita grubego. Im szybciej je dostrzeżemy, tym większe szanse na wyleczenie

objawy raka jelita grubego
fot. https://pixabay.com/ HolgersFotografie
Autor Natalia Niewczas04.10.2020

Rak jelita grubego należy do nowotworów o złośliwym charakterze, z którymi polscy pacjenci zmagają się najczęściej. Aby zredukować ryzyko, jakie niesie ze sobą ta poważna choroba onkologiczna, warto zachować szczególną czujność i bacznie obserwować pojawiające się w obrębie ciała sygnały ostrzegawcze.

Rak jelita grubego potrafi przez dłuższy czas ukrywać się w ciele pacjenta, nie alarmując wystąpieniem żadnych podejrzanych objawów. Często daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy stadium choroby jest zaawansowane, a co za tym idzie, maleją szansę na jej efektywne wyleczenie. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na każdy z symptomów, z których pomocą ciało może informować nas o obecności guza.

Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychSanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychCzytaj dalej

Rak jelita grubego może rozwijać się bezobjawowo

Rak jelita grubego, podobnie jak wiele innych nowotworów złośliwych, początkowo może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy obserwować swojego ciała - wręcz przeciwnie. Szybka reakcja na każdy niepokojący sygnał może uratować życie.

Wczesne objawy raka jelita grubego w dużej mierze zależą od samej lokalizacji guza w ciele człowieka. Jak podaje portal enel.pl, o złośliwym guzie ulokowanym bliżej okrężnicy może świadczyć wystąpienie niedokrwistości (anemii), a także niedrożności przewodu pokarmowego. W przypadku nowotworów powstałych w odbytnicy lub dalszej części okrężnicy mogą wystąpić objawy takie jak biegunki, zaparcia czy krwawe stolce. Ze względu na dobro naszego zdrowia wystąpienia żadnego z tych symptomów nie powinniśmy bagatelizować.

Późne stadium tej choroby onkologicznej wiąże się z odczuwaniem silnych bólów brzucha, wymiotami i gwałtowną utratą masy ciała. Niestety często zgłaszający się do lekarza z tymi objawami pacjenci decydują się na wizytę za późno - guza w zaawansowanym stadium łatwiej bowiem rozpoznać, ale o wiele trudniej skutecznie leczyć.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.ZUS wprowadza kluczową zmianę. Przyznawanie zasiłków, emerytur i rent zmieni się na lepsze
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Na szczęście nie jesteśmy wobec raka jelita grubego całkowicie bezsilni. Liczne naukowe badania wskazują, że prowadzenie zdrowego stylu życia może obniżyć ryzyko wystąpienia tego złośliwego nowotworu aż o 70%. Pomocna jest zwłaszcza zmiana nawyków żywieniowych. Częste picie alkoholu i spożywanie tłustych posiłków sprzyja wystąpieniu niebezpiecznego dla życia i zdrowia schorzenia.

W profilaktyce nowotworowej równie ważne co prowadzenie zdrowego (a więc i aktywnego) trybu życia jest regularne poddawanie się okresowym badaniom. Badanie per rectum, jak i endoskopowe (kolonoskopia), umożliwia wczesne wykrycie złośliwego guza, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska gwiazda po cichu wzięła ślub. Wybrała obłędne miejsce, zdjęcia zapierają dech
  2. Klamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowców
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Najprostsze i najszybsze ciasto świata. Potrzeba tylko 2 składników, rozpływa się w ustach

Następny artykuł