Rak wątroby: pierwsze objawy
fot. unsplash.com/Online Marketing
Autor Barbara Bujar - 24 Maja 2020

Pierwsze objawy raka wątroby. Wiele osób je bagatelizuje

Rak wątroby jest coraz częściej diagnozowanym nowotworem. Liczba zachorowań w ostatnich latach znacznie wzrosła. Warto wiedzieć, jak rozpoznać jego pierwsze objawy, które bardzo często są lekceważone.

Na początku warto zastanowić się nad przyczyną pojawienia się nowotworu. Ma ona wiele źródeł. Rak wątroby może wystąpić u osób mających problem z nadwagą. Do zachorowania może doprowadzić także nieodpowiednia dieta oraz używki. Osoby, które spożywają alkohol i palą papierosy zdecydowanie bardziej narażają swoją wątrobę na zachorowanie. Przyczyną nowotworu może być również stres oraz zbyt długie zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Według statystyk rak wątroby częściej występuje u mężczyzn, rzadziej u kobiet.

Nietrzeźwy kierowca potrącił dzieci na chodniku. Próbował uciec z miejsca zdarzenia, chłopcy trafili do szpitalaNietrzeźwy kierowca potrącił dzieci na chodniku. Próbował uciec z miejsca zdarzenia, chłopcy trafili do szpitalaCzytaj dalej

Rak wątroby objawia się na wiele sposobów

Objawy raka wątroby nie zawsze są charakterystyczne, a chorzy często je lekceważą. Należy jednak pamiętać, że szybsze zdiagnozowanie choroby daje większą pewność na powrót do zdrowia. Zbagatelizowanie raka wątroby prowadzi do przerzutów i może skutkować śmiercią.

Pierwszym i najbardziej znanym objawem raka wątroby jest ból brzucha. Chorzy najczęściej skarżą się na dolegliwości w jego prawym górnym rogu. Nowotwór może mieć wpływ także na apetyt. Osoby chore bardzo często odczuwają mniejszy głód. Jest to spowodowane nadmiarem płynu w jamie brzusznej, czemu towarzyszy zwiększony obwód brzucha.

Chorzy na raka wątroby bardzo często zauważają u siebie szybki spadek wagi. Charakterystyczne dla tego typu nowotworu są również zmiany skórne. U osób z takim objawem skóra w niektórych miejscach wydaje się brudna.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Wprowadzono nowe mandaty. Fatalne wieści dla kierowców, 3/4 z nich może teraz dostać karę

Jak podaje portal parenting.pl, w niektórych przypadkach skóra może jednak wydawać się żółta. Barwa może pojawić się również na gałkach ocznych. Takie symptomy również powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Dla raka wątroby charakterystyczne są także zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia hormonalne oraz zmniejszony poziom glukozy w organizmie. Chory może mieć też podwyższoną temperaturę ciała.

Po obserwacji jakiegokolwiek objawu, należy od razu udać się do lekarza, który na miejscu powinien wykonać niezbędne badania, takie jak USG albo tomografię komputerową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed smażeniem rozgrzany olej na patelni posyp najpopularniejszym produktem świata. W ogóle nie będzie pryskał
  2. Katarzyna Dowbor padła ofiarą oszustów. Gwiazda została wykorzystana w przykry sposób
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Rząd szykuje ulgę na urządzenie mieszkania. Nawet do 12 tysięcy, wiadomo kto mógłby skorzystać

Następny artykuł