rak żołądka: styl życia może pomóc zniwelować ryzyko
pixabay
Autor Klaudia Gaicka - 24 Września 2020

Nawet 90% przyczyn raka żołądka dotyczy stylu życia. Czego unikać, aby uchronić się przed tą straszną chorobą?

Rak żołądka każdego roku zabija mnóstwo pacjentów. Warto wiedzieć, że ryzyko jego wystąpienia zależy w dużej mierze od naszego stylu życia. Mowa przede wszystkim o diecie i sposobie żywienia. Dowiedz się, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko tej śmiertelnej choroby.

Rak żołądka jest nowotworem złośliwym, którego cechuje to, że może występować w wielu postaciach. Objawia się między innymi częstymi wymiotami, krwią w stolcu i wyraźnym spadkiem masy ciała.

Statystyki, które go dotyczą, nie napawają optymizmem. U mężczyzn nowotwór żołądka jest na piątym miejscu pod względem częstości zachorowań, z kolei u kobiet zajmuje miejsce siódme.

Jak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdęJak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdęCzytaj dalej

Rak żołądka atakuje każdego roku mnóstwo osób. Dowiedz się, jak zminimalizować jego ryzyko

Niestety tak żołądka występuje w Polsce coraz częściej. Warto wiedzieć, że, jak podaje portal Medonet.pl, przyjmuje się, że w ok. 90% czynników powodujących raka żołądka ma swój początek w otaczającym nas środowisku i w wielu przypadkach są wynikiem jego niekorzystnej działalności.

Niestety nie mamy żadnego wpływu na nasze predyspozycje genetyczne, czy pochodzenie (ten rodzaj nowotworu najczęściej atakuje Japończyków i Chińczyków). Dlatego tak ważne jest, aby zniwelować te czynniki, nad którymi możemy pracować. Codzienna dieta i nasz sposób odżywiania to podstawa.

Rak żołądka „lubuje się” w dużej ilości produktów wędzonych, konserwowanych oraz tych z dużą ilością soli i saletry. Dodatkowo ryzyko zwiększa zbyt mała ilość świeżych owoców i warzyw. Niewskazane jest również nadużywanie alkoholu wysokoprocentowego i palenie papierosów.

Warto znać symptomy raka żołądka. W przypadku ich wystąpienia należy bez zbędnej zwłoki zgłosić się do lekarza, który pokieruje nas na dalsze badania. Mowa przede wszystkim o: pobolewaniu brzucha, niestrawnościach, znacznej utracie masy ciała, braku apetytu, odbijaniu, uczuciu niesmaku w ustach, wzdęciach, przewlekłym uczuciu pieczenia, osłabieniu, wymiotach, czy senności. Dodatkowo jeszcze silniejszym sygnałem alarmowym powinien być dla nas wyczuwalny guz w okolicy pępka lub krew w stolcu.

Jak podaje portal Swiatlekarza.pl, elementarną częścią diagnostyki jest gastroskopia. Lekarz pobiera wycinki, by potwierdzić lub wykluczyć, czy pacjent ma nowotwór.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje znana polska piosenkarka, jej przeboje nucił cały kraj
2.Przeliczenie emerytury korzystne nie tylko dla seniorów. Państwo odetnie sobie od każdego 2,3 tys. zł
3.Witold Pyrkosz zabrał do grobu wielką tajemnicę. Dopiero lata po śmierci prawda wyszła na jaw

- Drugim etapem jest ustalenie zaawansowania choroby. W tym celu wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Trzecim etapem jest laparoskopia diagnostyczna - zajrzenie do środka jamy brzusznej, sprawdzenie, czy w jamie otrzewnej – tak jakby wokół żołądka - nie ma zmian przerzutowych. Tu przechodzimy do leczenia. - wyjaśnia prof. dr. hab. Lucjanem Wyrwiczem z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w szkole na południu Polski. Nad miastem unoszą się duże kłęby dymu. Trwa akcja
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Słowa Gessler już okrzyknęli bzdurą roku. Zaczęło się od zdjęcia ciążowego brzucha córki, matki nie pozostawiły na niej suchej nitki

Następny artykuł