Objawy raka żołądka
unsplash.com/Online Marketing
Autor Barbara Bujar - 25 Lipca 2020

Wczesne objawy raka żołądka. Pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć

Rak żołądka to nowotwór, który rocznie diagnozowany jest u tysięcy Polaków. Ze względu na jego późną diagnozę coraz więcej przypadków okazuje się śmiertelnych. Pierwszy krok do rozpoznania choroby to zaobserwowanie charakterystycznych dla niej objawów. W przypadku raka żołądka nie jest to łatwe, dlatego warto zapoznać się z przykładami jego najczęstszych symptomów.

Jak podaje medonet.pl, rak żołądka to nowotwór złośliwy, który w naszym kraju występuje coraz częściej. Każdego roku lekarze diagnozują ponad pięć tysięcy nowych przypadków. Jak się okazuje, choroba częściej atakuje organizmy mężczyzn, jednak kobiety również muszą na niego uważać. Ze względu na późne pojawianie się objawów rak żołądka bardzo często prowadzi do śmierci pacjenta. Aby uniknąć takich konsekwecji, warto wcześniej zapoznać się z charakterystycznymi dla tego typu nowotworu symptomami, by móc szybciej zwrócić na nie uwagę.

Niebezpieczny składnik wykryty w dezynfekujących żelach do rąk. Można nawet od niego oślepnąćNiebezpieczny składnik wykryty w dezynfekujących żelach do rąk. Można nawet od niego oślepnąćCzytaj dalej

Rak żołądka objawia się bardzo późno. Warto znać jego objawy, by móc w porę zareagować

Rak żołądka występuje pod różnymi postaciami. Najczęściej przybiera formę gruczolakoraka, rzadziej - chłoniaków, rakowiaków albo mięsaków. Rozwija się także w dwóch typach. U pacjenta może zostać zdiagnozowany nowotwór żołądka o postaci jelitowej oraz nowotwór żołądka o postaci rozlanej. Każdy z nich stanowi niemałe zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Lepsze rokowania przedstawia się jednak chorym ze stwierdzonym pierwszym typem. Drugi przebiega gorzej i co ciekawe, częściej występuje u młodych kobiet i ludzi posiadających grupę krwi A.

Na początku warto zastanowić się nad przyczyną powstawania raka żołądka. Niestety, nie jest to takie proste. W przypadku tego, jak i większości innych rodzajów nowotworów, lekarze nie są w stanie w stu procentach odpowiedzieć na to pytanie. Przyjmuje się jednak, że za rozwój choroby w głównej mierze odpowiadają czynniki zewnętrzne, które człowiek czerpie z otaczającego go środowiska. do tego dopisuje się warunki genetyczne, picie alkoholu, palenie papierosów, otyłość oraz nieprawidłową dietę - zgodnie z informacjami podanymi na portalu, chorobie sprzyja spożywanie dużej ilości soli, saletry oraz produktów wędzonych i konserwowanych.

W odróżnieniu od przyczyn, objawy raka żołądka sa doskonale znane, choć nie należą do bardzo charakterystycznych. Niestety, zazwyczaj pojawiają się u chorego w zaawansowanym stadium, co sprawia, że diagnoza stawiana jest zbyt późno. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. Im szybciej chory lub jego bliscy rozpoznają symptomy choroby, tym większa będzie szansa na pomyślne przejście leczenia.

Do najbardziej znanych objawów należy oczywiście ból brzucha, a konkretnie okolic nadbrzusza. Pojawia się najczęściej po posiłku i trwa do mometnu, aż żołądek pacjenta znów będzie pusty. Towarzyszy mu dużo innych dolegliwości, których nikt nie powinien lekceważyć.

Dzisiaj grzeje: 1. Mamy potwierdzenie. Żywioł uderzy w Polskę
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają

Do pozostałych objawów raka żołądka zalicza się przede wszystkim niestrawność, nudności i wymioty. Choremu dokuczają także wzdęcia, utrata apetytu i osłabienie. Osoba, która podejrzewa u siebie wystąpienie nowotworu, powinna odczuwać także nieprzyjemny smak w ustach, utratę wagi, senność, częste odbijanie oraz pieczenie w żołądku. Często występować mogą także guzy w okolicy pepka i krew w stolcu. Dodatkowo skóra chorego może stać się bledsza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed chwilą Polsat przekazał pilne ostrzeżenie. Zacznie się jeszcze dzisiaj
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Ulotka Jacka Kurskiego sprzed lat wyciekła do mediów. Aż trudno uwierzyć, jakie miał pomysły;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Spłonął dom wyremontowany w programie "Nasz nowy dom". "Nie zostawimy ich w potrzebie", obiecuje Katarzyna Dowbor

Następny artykuł