Objawy raka jajnika bywają mylące. Pod żadnym porozem nie należy ich lekceważyć

Rak jajnika - objawy
pixabay.com/ElenaBuzmakova_Borisova
Autor Barbara Bujar25.12.2020

Rak jajnika, którego lekarze nazywają „cichym zabójcą”, rocznie stanowi przyczynę śmierci ponad 114 tysięcy kobiet na całym świecie. Początkowe objawy choroby są mylące i wymagają specjalistycznej diagnostyki lekarskiej. W związku z tym wiedza na temat podstawowych symptomów jest niezbędna.

Jak podaje portal onkologiczny Zwrotnik Raka, każdego roku na świecie umiera ponad 114 tysięcykobiet ze zdiagnozowanym rakiem jajnika. Nowotwór charakteryzuje się niezwykle słabo wyrazistymi objawami, które mocno utrudniają jego zdiagnozowanie.

- Poza przypadkami powikłanymi i rzadko spotykanymi guzami hormonalnie czynnymi, objawy raka jajnika są bardzo słabo wyrażane i najczęściej mają charakter nieswoisty – informuje Zwrotnik Raka, zaznaczając jednocześnie, że symptomy choroby bardzo często mylone są z dolegliwościami układu pokarmowego.

Objawy raka jajnika

Rokowania pacjentek z potwierdzonym rakiem jajnika zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, w momencie, w którym została ona wykryta. Zdiagnozowanie nowotworu jest możliwe dzięki badaniom lub znajomości i rozpoznania jej typowych objawów.

Raka jajnika charakteryzują dolegliwości uciskowe „w postaci objawów dysurycznych”. Polegają one na częstym i bolesnym oddawaniu moczu. Dodatkowo chorym pacjentkom dokuczają między innymi wzdęcia, zaparcia, bóle w okolicach podbrzusza oraz uczucie pełności w brzuchu.

Zbadali ponad 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Dokonali niepokojącego odkrycia, było u połowy z nichZbadali ponad 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Dokonali niepokojącego odkrycia, było u połowy z nichCzytaj dalej

Kobiety z forum, na które powołuje się Zwrotnik Raka, do wczesnych objawów raka jajnika zaliczają także: ból miednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha oraz zmiany w częstości oddawania moczu. U chorych może pojawić się także tzw. wodobrzusze.

Wodobrzusze jest jednym z najczęstszych objawów raka jajnika. Występuje u 30 proc. chorych kobiet i polega na gromadzeniu się płynu w jamie otrzewnej. Dolegliwość może być spowodowana wieloma czynnikami. Jednym z nich jest właśnie choroba nowotworowa.

- Pojawienie się bardziej charakterystycznych objawów raka jajnika związane jest zazwyczaj z zaawansowaniem i rozrostem guza – czytamy na ZR.

Wraz z postępem choroby objawy zaczynają być coraz bardziej widoczne, a przede wszystkim zaczynają sprawiać coraz więcej utrudnień. Pacjentki odczuwają dużo większe parcie na mocz, skarżą się na zaparciaoraz odczuwają ból podczas stosunków płciowych. Z czasem mogą pojawić się także wymioty oraz niestrawność.

Rak jajnika prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu. Aby uniknąć płynących z niego konsekwencji, lekarze zalecają, aby kobiety systematycznie kontrolowały swój stan zdrowia i poddawały się badaniom profilaktycznym.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł