rak trzustki: objawy
Fot. pixabay.com/
Autor Klaudia Gaicka - 26 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka trzustki. Nigdy ich nie lekceważcie

Rak trzustki jest chorobą śmiertelną. Im wcześniej uda się go rozpoznać, tym większe szanse lekarze dają pacjentowi. Dlatego tak ważne jest, żeby zwracać uwagę na jego typowe symptomy i w razie ich wystąpienia, zgłosić się na konsultację z lekarzem.

Rak trzustki jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w USA. W Polsce również co roku umiera na niego wiele osób. W jego skutecznym leczeniu niezbędna jest wczesna diagnoza. Wiele zależy od rodzaju raka i jego umiejscowienia, jednak zawsze, im wcześniej udamy się do lekarza, tym lepiej.

Wypadek autobusu w Warszawie. Znamy szczegóły tragicznego zdarzeniaWypadek autobusu w Warszawie. Znamy szczegóły tragicznego zdarzeniaCzytaj dalej

Rak trzustki może dawać objawy już kilka miesięcy przed wykryciem

Jak podaje serwis Zwrotnikraka.pl, pierwsze objawy pojawiają się zwykle już kilka miesięcy przed wykryciem choroby i są bardzo niecharakterystyczne. Około 4 z 5 pacjentów doskwierają bóle brzucha, uczucie przepełnienia, nudności uczucie osłabienia lub jadłowstręt.

Do innych wczesnych symptomów należą: brak apetytu, zmniejszenie się masy ciała, dyskomfort odczuwany w jamie brzusznej, świeżo zdiagnozowana cukrzyca, zakrzepowe zapalenie żył, przebarwione stolce i ciemny mocz, żółtaczka, świąd skóry, wymioty oraz bóle promieniujące do łopatki lub pleców.

Kilka z tych objawów nie brzmi do końca jasno i warto je rozszerzyć. Jeżeli chodzi o ból promieniujący, może on wyniknąć wskutek zapalenia trzustki lub przez naciek. Naciek spowodowany jest przez tak przestrzeni zaotrzewnej i splotu trzewnego. Pacjenci opisują ból nadbrzusza lub prawego podżebrza, zdarza się również że bolą plecy. Dodatkowo jest przeszywający i mocny.

Z kolei Żółtaczka zaczyna się, gdy zmiany nowotworowe obejmują odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego.

W przypadku problemów jelitowo-żołądkowych często winny jest naciek spowodowany guzem dwunastnicy lub okolicy odźwiernika. Zdarza się, że pacjenci oddają stolca z inną częstotliwością lub oddane stolce są tłuszczowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

Zaniepokoić może pacjenta jeszcze pęcherzyk żółciowy wyczuwalny przy okazji badania palpitacyjnego. W przypadku jego wystąpienia, niezbędna jest dalsza diagnostyka.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dopiero co wykrytych zaburzenia tolerancji glukozy. Jest to swoisty sygnał alarmowy, który nie powinien być przez nas w żadnym wypadku bagatelizowany.

Warto być czujnym, ponieważ, jak podaje źródło, większość pacjentów z rakiem trzustki zgłasza się do specjalisty dopiero z problemami wynikającymi z przerzutów lub wyniszczenia organizmu przez chorobę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł