rak a szczepionka
fot. https://pixabay.com/ jarmoluk
Autor Natalia Niewczas - 28 Sierpnia 2020

Przełom w leczeniu raka. Szczepionka jest coraz bliżej

Rak, mimo licznych kampanii społecznych i rosnącej stale świadomości, wciąż utrzymuje się na niechlubnym podium najbardziej śmiercionośnych chorób XXI wieku. Naukowcy od lat pochylają się nad specyfiką złośliwych komórek nowotworowych, a świat z niecierpliwością czeka na rezultaty ich wysiłków. Tym razem nową nadzieję na skuteczne leczenie niosą uczeni z Australii.

Rak w samej Polsce przyczynia się do śmierci ok. 100 tysięcy pacjentów każdego roku; w tym samym czasie w skali światowej odnotowuje się zwalającą z nóg liczbę ośmiu milionów spowodowanych nowotworami złośliwymi zgonów. Nic dziwnego, że tak wysoka śmiertelność zaprzęga naukowców do pracy. Efektami badań tym razem pragną podzielić się ze światem uczeni z Australii. Już niebawem rozpoczną kolejny etap testów szczepionki.

Nowe rozporządzenia dla wiernych. Obostrzenia dotknęły też księżyNowe rozporządzenia dla wiernych. Obostrzenia dotknęły też księżyCzytaj dalej

Rak to zagrożenie, które być może wyeliminuje skuteczna szczepionka

Ciężka praca australijskich naukowców nad wynalezieniem skutecznego remedium na raka zaczyna przynosić pierwsze efekty. Wspólnie z University of Queensland, zespół uczonych z Translational Research Institute zakończył eksperymenty szczepionki przeprowadzane na myszach i ludzkich komórkach. Pozytywne wyniki badań stawiają przyszłość całego przedsięwzięcia w obiecującym świetle. Niebawem rozpocznie się kolejny etap testów, w którym tym razem udział wezmą już ludzie.

Jak podaje portal medonet.pl, choć innowacyjna szczepionka nie będzie w stanie zapobiegać samemu powstawaniu raka, mogłaby pomóc układowi immunologicznemu w rozpoznawaniu i zwalczaniu niebezpiecznych komórek. Jej działanie byłoby podobne do działania wielu innych, stosowanych powszechnie szczepionek. Specyfik nauczyłby układ odpornościowy prawidłowego rozpoznawania spotykanej w rozmaitych nowotworach złośliwych cząsteczki “WT1”. Dzięki temu układ immunologiczny mógłby likwidować ją jak inne patogeny.

Choć nadzieje związane ze stałym wyeliminowaniem problemów onkologicznych wciąż pojawiają się i obracają w pył, naukowcy z Australii nie tracą wiary w sukces. Zespół liczy na to, że opracowane w ich laboratoriach remedium pozwoli leczyć między innymi raka jajników, nerek, piersi czy płuc.

Dzisiaj grzeje: 1. Niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Efekty jego ugryzienia odczuwane są przez bardzo długi czas
2. Bezsporny nawrót epidemii, konieczny był powrót ostrych restrykcji. Jedno z europejskich miast nie miało wyboru

- Miejmy nadzieję, że wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej za pomocą naszej szczepionki sprawi, że terapia nowotworów nie będzie mieć poważnych skutków ubocznych i stanie się skuteczniejsza - mówi szef zespołu badawczego, profesor Kristen Radford.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, wprowadzają kolejny zakaz. Lista się poszerza
  2. Dziennikarz TVN nagle zatrzymany. Zabrano mu telefon i dokumenty, trafił na białoruski komisariat
  3. Od 1 stycznia zapłacimy więcej za słodkie napoje, wszystko w trosce o zdrowie. Prezydent właśnie podpisał ustawę
  4. Tomasz Karolak oburzony, wyrzucono go ze sklepu z prostego powodu. Aktor stwierdził, że to on powinien wezwać policję
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. 2-miesięczny chłopiec nagle przemówił. Co powiedział? Jest wideo

Następny artykuł