Rak a nowotwór
fot. pixnio.com
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Czym różni się rak od nowotowru

Rak i nowotwór dla wielu osób stanowi jedno i to samo pojęcie, co nie do końca jest prawdą.

Nowotwór jest niezwykle szerokim pojęciem w medycynie, które obejmuje komórki naszego organizmu, które na skutek zmian i mutacji zaczęły w niekontrolowany sposób się namnażać i tworzyć guz. Nowotwory łagodne rosną znacznie wolniej niż złośliwe i potrafią pozostawać niewykryte przez lata. Dodatkowo co istotne, nie uszkadzają sąsiadujących tkanek. Natomiast samo pojęcie raka określa specyficzny rodzaj nowotworu, który musi spełniać pewne warunki, aby został tak nazwany.

Rak a nowotwór

Rakiem nazywany jest złośliwy nowotwór, który swój początek miał w tkance nabłonkowej, która wyściela nasz organizm. Z tego też względu poprawne będzie stwierdzenie, że każdy rak to nowotwór, ale nie każdy nowotwór jest rakiem.

Ze względu na swoją złośliwość, rak również musi wykazywać pewne właściwości. Przede wszystkim musi atakować sąsiadujące z nim tkanki, co nazywane jest naciekaniem. Dodatkowo charakteryzuje się o wiele szybszym tempem wzrostu oraz może tworzyć przerzuty do odległych części organizmu.

Dzieje się tak, kiedy komórki raka przenikają do krwiobiegu w poszukiwaniu nowego miejsca, gdzie mogłyby się osiedlić. Kiedy uda im się to zaczynają tworzyć nowy guz, który również będzie rakiem, tylko że już innego narządu. To ważne, aby mieć świadomość dotyczącą różnic pomiędzy niektórymi rodzajami nowotworów, ponieważ dzięki temu podczas wizyty u onkologa, możemy wyciągnąć z niej o wiele więcej.

Następny artykuł