Pierwsze objawy raka przełyku. Nigdy nie należy ich lekceważyć

rak przełyku
pixabay.com/iira116
Autor Natalia Niewczas28.10.2020

Nowotwór złośliwy przełyku (rak przełyku) to choroba, która może początkowo nie alarmować pacjenta żadnymi niepokojącymi objawami. Wyraźne sygnały ostrzegawcze często pojawiają się dopiero wtedy, gdy zmiana jest już w zaawansowanym stadium. Właśnie dlatego w profilaktyce nowotworów tak ważne jest stałe zachowanie onkologicznej czujności.

Statystycznie rak przełyku częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Nie oznacza to jednak, że panie powinny zrezygnować z zachowania onkologicznej czujności - wręcz przeciwnie. Pierwsze objawy raka przełyku nie należą do oczywistych, przez co pacjentom łatwo przychodzi ich ignorowanie. Rak to choroba, w której kluczowe jest wczesne wykrycie problemu - szybkie postawienie diagnozy daje bowiem większe szanse na wyleczenie.

Kinga Duda przerywa milczenie. Córka prezydenta zabrała głos w sprawie nowego prawa aborcyjnegoKinga Duda przerywa milczenie. Córka prezydenta zabrała głos w sprawie nowego prawa aborcyjnegoCzytaj dalej

Podobnie jak inne nowotwory złośliwe, rak przełyku wymaga onkologicznej czujności

Choć rak przełyku nie należy do najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych (w Polsce jest to ok. 1300 przypadków rocznie), potencjalnego zagrożenia tą poważną chorobą onkologiczną nie należy lekceważyć. Na jej rozwój w organizmie wpływa przede wszystkim styl życia pacjenta.

Jak podaje portal medonet.pl, wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka przełyku wyróżniamy nadmierne spożywanie alkoholu, palenie czy urazy mechaniczne przełyku. Niezwykle ważna jest również prawidłowa dieta - nadużywanie ostrych przypraw lub częste picie gorących napojów potencjalnie zwiększa ryzyko zachorowania.

U nawet 90% pacjentów dotkniętych rakiem przełyku występuje ten sam, wczesny objaw. Chodzi o trudności z przełykaniem spożywanego pokarmu. Ze wspomnianym problemem najczęściej idzie w parze narastający ból.

Początkowo problem z połykaniem dotyczy wyłącznie pokarmów o stałej konsystencji. Wraz z rozwojem raka przełyku trudności nasilają się, co ostatecznie prowadzi do sytuacji, w której chory może przełknąć jedynie płyny. W najgorszym przypadku możliwość połykania jest całkowicie zablokowana, co dotyczy nawet śliny pacjenta.

Warto zwrócić uwagę na ból, który może towarzyszyć wyżej wspomnianym problemom. Co dość charakterystyczne, może promieniować on aż do pleców. Innym niepokojącym sygnałem jest także nawracająca zgaga.

Dzisiaj grzeje: 1.9 osób nie żyje. Wszyscy zjedli identyczny mrożony posiłek, dramatyczne informacje zza granicy
2.O. Rydzyk stanowczo przesadził. "Teraz są za aborcją, ale wnet za eutanazją"
3. Nie jest dobrze. Część Polski, w której zostało zaledwie kilka respiratorów

Nieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawemNieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawemCzytaj dalej

Rak przełyku będący w bardziej zaawansowanym stadium objawia się natomiast krwawymi wymiotami, pluciem krwią i chrypą. U pacjentów obserwuje się również wyraźny spadek masy ciała.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów zaleca się pilną konsultację z lekarzem. Specjalista może zlecić wówczas wykonanie gastroskopii.

Podczas badania endoskopowego przełyku lekarz pobiera wycinek, który następnie jest badany pod mikroskopem. Gastroskopia może pomóc w rozpoznaniu raka przełyku na wczesnym etapie rozwoju niebezpiecznego guza.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekordNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekordCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze plany
  2. Astronomowie są pod wrażeniem. Znaleziono planetę bardzo podobną do Ziemi, jest jednak pewien haczyk
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Tragiczna wiadomość z ostatniej chwili obiegła media. Legenda nie żyje, podróżował po całym świecie
  7. Szokujące ustalenia w sprawie potrącenia protestujących. Kierowca BMW to funkcjonariusz ABW

Następny artykuł