rak mózgu: objawy
Fot. pixabay.com/ hainguyenrp
Autor Klaudia Gaicka - 29 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko

Rak mózgu jest bardzo poważną chorobą. Dodatkowo stosunkowo często występuje u ludzi młodych. Eksperci radzą, aby w żadnym wypadku nie bagatelizować jego objawów. Im wcześniej wykryty, tym lepsze rokowania daje dla pacjenta.

Rak mózgu dla wielu brzmi jak wyrok, jednak da się go uleczyć, Wszystko zależy od tego, jak szybko lekarz zdiagnozuje chorobę. Guzy mózgu to wszelkie zmiany struktury mózgu, w tym nowotwory. Rak mózgu może wystąpić w każdym wieku, jednak główną przyczynę zgonów stanowi wśród młodych osób. U osób starszych nowotwór mózgu jest najczęściej wynikiem przerzutów.

Zauważono nagły wzrost promieniowania. Istnieją podejrzenia, że może pochodzić z RosjiZauważono nagły wzrost promieniowania. Istnieją podejrzenia, że może pochodzić z RosjiCzytaj dalej

Rak mózgu, objawy

Jak podaje portal Medme.pl, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego stanowią blisko 3% zgonów wśród wszystkich nowotworów występujących u osób dorosłych. Z kolei u dzieci jest drugi pod kątem częstotliwości występowania (zaraz po białaczkach).

U dorosłych pacjentów najczęściej mamy do czynienia z nowotworami przerzutowymi, glejakami oraz oponiakami. U dzieci najczęściej odnotowywane są rdzeniaki, wyściółczaki oraz gwiaździaki.

Jak podaje portal wprost.pl, jednym z podstawowych objawów, który powinien nas niepokoić, jest powracający, uporczywy, odporny na działanie leków, ból głowy. Pomimo tego, że ból głowy może mieć wiele różnych przyczyn, jeżeli wciąż powraca, a do tego przybiera na sile, powinien być wskazówką do diagnostyki.

Inną niepokojąco dolegliwością, która może wystąpić przy okazji nowotworu mózgu, jest napad padaczki. Każdy stan tego rodzaju, powinien być wskazaniem do diagnostyki. W żadnym wypadku nie możemy go bagatelizować.

Jeżeli oprócz bólu głowy, występują u nas nudności oraz wymioty, również najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Oprócz wymienionych symptomów pacjenci często skarżą się również na zawroty.

Innym symptomem wymagającym pilnej konsultacji ze specjalistą, są omdlenia. Pomimo tego, że zwykle winowajcą tego stanu jest problem z niskim ciśnieniem, przełączeniem lub anemią, należy zachować czujność.

Problemy z prawidłowym doborem słów, utrata zdolności wysławiania się, kłopoty ze zrozumieniem tego, co ktoś chce nam przekazać lub utrata zdolności czytania/pisania, mogą świadczyć o problemach neurologicznych, w tym o nowotworze mózgu.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Prawie 18 tys. Polaków już niebawem otrzyma ważne wezwania. Będą zaskoczeni

Również niepokojące objawy ze strony narządu wzroku powinny być dla nas ostrzeżeniem. Chorzy na nowotwór mózgu mogą skarżyć się na nawet chwilową utratę wzroku w jednym lub obojgu oczu.

Zaburzenia równowagi mogą wynikać z guza rozwijającego się w rejonach móżdżku. Dodatkowo u pacjenta mogą wystąpić problemy z dokładnym wykonywaniem czynności, na przykład pochwyceniem małego narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Jak bogaty jest prezes PiS? Opublikowano oświadczenie majątkowe, znamy szczegóły
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł