rak mózgu: objawy
Fot. pixabay.com/ hainguyenrp
Autor Klaudia Gaicka - 12 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy raka mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko

Rak mózgu jest bardzo poważną chorobą. Dodatkowo stosunkowo często występuje u ludzi młodych. Eksperci radzą, aby w żadnym wypadku nie bagatelizować jego objawów. Im wcześniej wykryty, tym lepsze rokowania daje dla pacjenta.

Rak mózgu dla wielu brzmi jak wyrok, jednak da się go uleczyć, Wszystko zależy od tego, jak szybko lekarz zdiagnozuje chorobę. Guzy mózgu to wszelkie zmiany struktury mózgu, w tym nowotwory. Rak mózgu może wystąpić w każdym wieku, jednak główną przyczynę zgonów stanowi wśród młodych osób. U osób starszych nowotwór mózgu jest najczęściej wynikiem przerzutów.

Marek Perepeczko przewidział swoją śmierć. Janosika zabrała choroba, która rocznie zabija tysiące PolakówMarek Perepeczko przewidział swoją śmierć. Janosika zabrała choroba, która rocznie zabija tysiące PolakówCzytaj dalej

Rak mózgu, objawy

Jak podaje portal Medme.pl, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego stanowią blisko 3% zgonów wśród wszystkich nowotworów występujących u osób dorosłych. Z kolei u dzieci jest drugi pod kątem częstotliwości występowania (zaraz po białaczkach).

U dorosłych pacjentów najczęściej mamy do czynienia z nowotworami przerzutowymi, glejakami oraz oponiakami. U dzieci najczęściej odnotowywane są rdzeniaki, wyściółczaki oraz gwiaździaki.

Jak podaje portal wprost.pl, jednym z podstawowych objawów, który powinien nas niepokoić, jest powracający, uporczywy, odporny na działanie leków, ból głowy. Pomimo tego, że ból głowy może mieć wiele różnych przyczyn, jeżeli wciąż powraca, a do tego przybiera na sile, powinien być wskazówką do diagnostyki.

Inną niepokojąco dolegliwością, która może wystąpić przy okazji nowotworu mózgu, jest napad padaczki. Każdy stan tego rodzaju, powinien być wskazaniem do diagnostyki. W żadnym wypadku nie możemy go bagatelizować.

Jeżeli oprócz bólu głowy, występują u nas nudności oraz wymioty, również najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Oprócz wymienionych symptomów pacjenci często skarżą się również na zawroty.

Innym symptomem wymagającym pilnej konsultacji ze specjalistą, są omdlenia. Pomimo tego, że zwykle winowajcą tego stanu jest problem z niskim ciśnieniem, przełączeniem lub anemią, należy zachować czujność.

Problemy z prawidłowym doborem słów, utrata zdolności wysławiania się, kłopoty ze zrozumieniem tego, co ktoś chce nam przekazać lub utrata zdolności czytania/pisania, mogą świadczyć o problemach neurologicznych, w tym o nowotworze mózgu.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Niemcy w wielkim pościgu za uciekającym Polakiem. Sceny jak z filmu, wszyscy zdębieli

Również niepokojące objawy ze strony narządu wzroku powinny być dla nas ostrzeżeniem. Chorzy na nowotwór mózgu mogą skarżyć się na nawet chwilową utratę wzroku w jednym lub obojgu oczu.

Zaburzenia równowagi mogą wynikać z guza rozwijającego się w rejonach móżdżku. Dodatkowo u pacjenta mogą wystąpić problemy z dokładnym wykonywaniem czynności, na przykład pochwyceniem małego narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem zapadnie kluczowa decyzja dla wielu rodzin. Rząd zapowiedział nowe wytyczne
  2. Czy tym ludziom nie jest wstyd? Zdjęcie znad Morskiego Oka, które mówi więcej, niż tysiąc słów
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Para młoda uciszyła księdza podczas ślubu, żeby rzucić monetą. Goście nie mogli uwierzyć, gdy poznali powód niezwykłego zachowania

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł