Objawy raka oka. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

rak objawy
pixabay.com/12019
Autor Natalia Niewczas29.12.2020

Nowotwór złośliwy (rak) to choroba, której rozpoznanie wymaga czujności onkologicznej. Złośliwa zmiana w oku może przyczyniać się do problemów ze zmysłem wzroku pacjenta (nieostre widzenie, utrata wzroku). Ważną medyczną wskazówką jest również wygląd narządu wzroku (wytrzeszcz gałki ocznej, utrata rzęs).

Rak to nie wyrok - warto jednak rozpoznać zdrowotny problem jak najwcześniej, co daje największe szanse na wyleczenie. Dotyczy to również nowotworów powstałych w oku. Zmiany rozwijające się w oku mogą dotyczyć różnych struktur tego narządu, w tym tęczówki, naczyniówki, siatkówki, przewodów i gruczołów łzowych, a nawet powiek. Nowotwór może być wówczas przerzutem raka z innego narządu lub zmianą o charakterze pierwotnym.

Rozpoznanie raka wymaga czujnej obserwacji własnego ciała

Zależnie od zaawansowania, umiejscowienia i wielkości guza, rak może dawać różniące się od siebie objawy. W przypadku nowotworów rozrastających się w obrębie narządu wzroku niepokojące symptomy dotyczą przede wszystkim zmian w widzeniu pacjenta.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, zaburzenia widzenia przy podejrzeniu nowotworu oka to nieostre widzenie lub podwójne widzenie. W niektórych przypadkach choroba prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Niektóre z objawów złośliwej zmiany można zauważyć w lustrze. Chodzi między innymi o zmianę wyglądu struktur oka - część tęczówki jest zabarwiona na inny kolor, zmienia się rozmiar i/lub kształt źrenicy, zabarwiają się powieki, może pojawić się również wytrzeszcz oczu.

Naukowcy odnaleźli przepis na miksturę sprzed 1000 lat. Okazało się, że w niektórych przypadkach jest lepsza niż antybiotykiNaukowcy odnaleźli przepis na miksturę sprzed 1000 lat. Okazało się, że w niektórych przypadkach jest lepsza niż antybiotykiCzytaj dalej

Do pozostałych niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju złośliwej zmiany w ciele pacjenta, zaliczamy: guzek wyczuwalny w obrębie powieki, utratę rzęs, owrzodzenie powieki, zaburzenia ruchów oka lub jego położenia, nadmierne łzawienie (także krwawe łzy) bądź wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

Dzisiejsza medycyna wciąż nie zna dokładnej odpowiedzi na to, dlaczego w ciele niektórych pacjentów dochodzi do rozwoju raka. W przypadku nowotworu oka za czynniki ryzyka uważa się jednak jasną karnację skóry, zakażenie HPV bądź zespół znamion atypowych.

Do rozpoznania nowotworu oka niezbędne jest wykonanie badań okulistycznych. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie USG gałki ocznej, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny bądź biopsję.

Leczenie nowotworu oka zależy od zaawansowania zmiany, jej umiejscowienia, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Stosowane są metody operacyjne i laserowe. W przypadku niektórych pacjentów konieczna okazuje się radio lub chemioterapia.

Wystąpienie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi oznaczać nowotwór złośliwy oka. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących własnego stanu zdrowia należy zgłosić się na wizytę do specjalisty.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł