Rak prostaty to coraz częstszy problem wśród Polaków. Lekarze twierdzą, że mamy do czynienia z epidemią choroby
unsplash.com/ Bill Oxford
Autor - 30 Maja 2020

Rak, który występuje coraz częściej. "Można mówić o eksplozji zachorowań"

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który dotyka mężczyzn zwłaszcza po 50. roku życia. We wczesnym stadium choroba nie daje objawów. W związku ze znaczącym wzrostem liczby chorych lekarze mówią o epidemii raka prostaty.

Rak prostaty to druga najczęstsza przyczyna śmierci z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn. Liczba diagnozowanych chorych z rakiem prostaty rośnie w większości rozwiniętych krajów świata, głównie dzięki większej świadomości zdrowotnej oraz wydłużaniu się długości życia mężczyzn.


Niestety w Polsce zachorowania na raka gruczołu krokowego podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat. Trudno się temu dziwić, wiedząc, że rak prostaty u wielu pacjentów wykrywany jest przez przypadek. W związku ze znaczącym wzrostem liczby chorych lekarze mówią o epidemii raka prostaty.

Pierwsze objawy cukrzycy. Lepiej ich nie lekceważyćPierwsze objawy cukrzycy. Lepiej ich nie lekceważyćCzytaj dalej


Rak prostaty to coraz częstszy problem wśród Polaków. Lekarze twierdzą, że mamy do czynienia z epidemią choroby


– Coraz więcej mężczyzn w Polsce zapada na raka prostaty, można mówić o eksplozji zachorowań, a głównym powodem jest starzenie się społeczeństwa – podkreślają lekarze uczestniczący w ogólnopolskiej konferencji o nowotworach układu moczowego, która w piątek rozpoczęła się w Białymstoku.


Prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej prof. Jacek Fijuth poinformował, że rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór układu moczowego. Jak podaje portal zdrowie.dziennik.pl, w Polsce na te nowotwory zapada ok. 30 tys. osób, co stanowi jedną trzecią zachorowań na wszystkie nowotwory, a na raka prostaty ok. 16 tys. mężczyzn.


– O ile zapadalność na raka nerki, na raka pęcherza moczowego utrzymuje się mniej więcej na poziomie stabilnym, tak jak w poprzednich latach, to mamy “eksplozję” zapadalności czy rozpoznań w przypadku raka gruczołu krokowego – powiedział prof. Fijuth.


Specjalista dodał, że rak prostaty jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i przez to bardzo dużym problem medycznym, ekonomicznym, a także społecznym. Prof. Fijuth zaznaczył, że "epidemia"raka prostaty jest obserwowana na całym świecie.


– Rak gruczołu krokowego jest nowotworem [...] wpisanym w scenariusz życia mężczyzny. Im mężczyzna jest starszy, tym ryzyko, że wystąpi u niego rak gruczołu krokowego, jest większe – powiedział specjalista.


Prof. Jacek Fijuth poinformował, że jedną ze światowych tendencji w urologii i onkologii jest zaniechanie radykalnego leczenia na rzecz tzw. aktywnej obserwacji tych pacjentów z rakiem prostaty, u których nowotwór wykazuje bardzo łagodny przebieg. Specjalista wyjaśnił, że zgodnie z danymi przeżywalność takich pacjentów jest taka sama, a zaniechanie leczenia daje im np. większy komfort życia niż np. powikłania pooperacyjne.


Prof. Fijuth uważa, że warto oswoić społeczeństwo z takim podejściem do tematu, Specjalista zauważył jednocześnie, że ok. 20 proc. takich pacjentów w kraju domaga się leczenia i na ich prośbę jest ono podejmowane. Jak ocenił specjalista, pomocne w wykrywaniu raka prostaty jest powszechnie dostępne badanie PSA, ale ważniejsze i bardziej miarodajne jest badanie USG czy badanie palpacyjne u urologa.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. 500 plus a potrącenie podatku. Odsetki też są opodatkowane


Lekarze podkreślają, że tylko wielodyscyplinarna współpraca specjalistów daje szanse na skuteczne leczenie. Wicedyrektor ds. medycznych Białostockiego Centrum Onkologii Dorota Kazberuk wskazała, że w szpitalu działają zespoły do leczenia konkretnych rodzajów nowotworów.


– To jest przyszłość onkologii [...] dlatego, że te choroby są coraz trudniejsze i wymagają coraz większej wiedzy i doświadczenia – powiedziała Kazberuk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek
  2. Właśnie wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia, dziś w Polsce będzie bardzo niebezpiecznie. Lepiej się przygotować, prognoza pogody nie rozpieszcza
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Mistrzyni Europy zmarła w wyniku porodu. Jeszcze niedawno zdobywała medale

Następny artykuł