rak skóry objawy
Fot. pixabay.com/ Koleida
Autor Klaudia Gaicka - 31 Maja 2020

Charakterystyczne objawy raka skóry. Nigdy ich nie lekceważ

Rak skóry co roku pozbawia życia wielu z nas. Warto wiedzieć, jak go rozpoznawać i jak zapobiegać. Eksperci ostrzegają, że ryzyko raka skóry wzrasta z każdym rokiem. Najniebezpieczniejszy jest czerniak. Stanowi on aż 2% wszystkich nowotworów.

Rak skóry najczęściej ukazuje się w formie czerniaka. Termin raka skóry jest zarezerwowany dla nowotworów złośliwych, które kształtują się w tkance nabłonkowej. Eksperci dodatkowo alarmują, że zachorowalność na tego rodzaju nowotwory wzrasta o 10% rocznie.

Piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. "Pamiętajcie, że wiara mocniejsza jest od epidemii"Czytaj dalej

Rak skóry, objawy i profilaktyka

Objawy raka skóry są bardzo charakterystyczne, należą do nich: świąd, owrzodzenie, krwawienie, zaczerwienienie, asymetria wzrostu, zmiana kształtu zmiany oraz obwódka wokół znamienia.

Zmiana nowotworowa raku podstawnokomórkowego występuje najczęściej jako wykwit w postaci niezapalnego guza. Otoczony jest on niezapalnym, perełkowatym brzegiem. Dodatkowo w środku guz może bliznowacieć.

Jeżeli chodzi o raka płaskonabłonkowego, to najczęściej na skórze pacjenta pojawiają się drobne grudki. Są zaczerwienione, łuszczą się i często pokrywają je strupy.

Jak podaje serwis Zwrotnikraka.pl, czerniak stanowi blisko 2% wszystkich nowotworów w naszym kraju. Jego objawy są widoczne głównie na zmianie skórnej i dotyczą: dużej asymetrii koloru, nierównych lub niewyraźnych brzegów, niepokojącego koloru. Jeżeli chodzi o kolor, to w przypadku nowej zmiany, niepokojący oznacza kolor czarny, ciemnobrązowy lub niebieski, a w przypadku już istniejącej, utrata barwnika lub czarno zabarwione punktowe ognisko). Dodatkowo na cenzurowanym są pieprzyki o średnicy większej niż 6 mm. Jeżeli jakakolwiek zmiana budzi nasze podejrzenia, warto przejść się do dermatologa.

W ramach profilaktyki dobrze jest unikać nadmiernego opalania. Niezależnie od tego, czy źródło światła jest naturalne, czy sztuczne (jak w solariach, z których całkowicie polecamy zrezygnować) do skóry przedostaje się promieniowanie UV. Jak podaje portal Planujedlugiezycie.pl, taka długo trwająca ekspozycja jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów skórnych. Jakby tego było mało, promieniowanie sprawia, że nasza skóra szybciej się starzeje.

Dzisiaj grzeje: 1. Działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga niebezpieczne pasożyty?

2. Dwa nowe ogniska koronawirusa w Polsce. Porażające liczby

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zaszyć się w domu i zasłonić okna. Ekspozycja na słońce jest zdrowia, między innymi dostarcza nam witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizm. Tu, tak jak i w wielu innych przypadkach, najkorzystniej sprawdzi się po prostu zdrowy umiar.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl ostrzega wszystkich klientów przed ogromnym oszustwem. Możesz stracić pieniądze z karty
  2. Sfotografował córkę na plaży. W domu znalazł porażający szczegół, nie może się otrząsnąć
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Jedna ze słynniejszych polskich marek spożywczych zniknie z rynku? Firma ma same straty

Następny artykuł