objawy raka trzustki
pixabay_skeeze
Autor Natalia Niewczas - 9 Września 2020

Rak trzustki bywa bardzo trudny do wykrycia. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Rak w świadomości wielu osób wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną. Przerażające statystyki dotyczące ponad stu tysięcy zgonów spowodowanych nowotworami rocznie rzeczywiście może wzbudzać podobne skojarzenia. Prawda jest jednak nieco inna. Raka da się wyleczyć - problem tkwi w tym, że najlepsze efekty zapewnia jak najwcześniejsze zdiagnozowanie guza, a wielu pacjentów unika rutynowych badań kontrolnych i ignoruje mogące sygnalizować chorobę objawy.

Rak to inaczej nowotwór złośliwy. Od nowotworów o charakterze łagodnym raka odróżnia zdolność do niekontrolowanego wzrostu i dawania przerzutów. Podczas gdy leczenie nowotworu niezłośliwego zwykle kończy się na chirurgicznym usunięciu guza, rak w wielu przypadkach wymaga nie tylko operacji, ale i chemioterapii bądź radioterapii, co i tak nie zawsze gwarantuje uzyskanie spodziewanych efektów. Najlepszym sposobem na raka jest zapobieganie jego powstawaniu.

Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania wiernych, którzy brali udział we mszach prowadzonych przez zarażonych księżyPilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania wiernych, którzy brali udział we mszach prowadzonych przez zarażonych księżyCzytaj dalej

Rak trzustki to cichy zabójca

Rak trzustki należy do tych nowotworów złośliwych, które najczęściej są wykrywane w swoim zaawansowanym stadium, co jednocześnie wpływa na rokowania pacjenta wyjątkowo niekorzystnie. Guz charakteryzuje odorność na leczenie, a jego objawy łatwo umykają uwadze pacjenta.

Trzustka zalicza się do narządów gruczołowych, specjalizujących się w wydzielaniu. Zlokalizowana w nadbrzuszu trzustka odpowiada za produkcję hormonów oraz wspieranie procesów trawienia pokarmu. Łatwo zaszkodzić jej szczególnie poprzez nadmierne spożywanie alkoholu, które jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie tego narządu.

Jak podaje portal medonet.pl, nowotwór złośliwy trzustki u większości pacjentów (bo niemal u 90% z nich) objawia się żółtaczką, powodującą zabarwianie skóry (także gałek ocznych) na żółtawy kolor. Niepokoić powinna również niezwiązana ze wzmożoną aktywnością fizyczną lub dietą znaczna utrata masy ciała. O raku trzustki mogą świadczyć także problemy z układem trawiennym - nawracające mdłości, wymioty, zaparcia i biegunki.

Dzisiaj grzeje: 1. Zajęli mu konto za 14 lat zaległego abonamentu, więc zrobił jedno. Sąd uznał, że nie musi nic płacić

Rak trzustki może dyskretnie sygnalizować swoją obecność w ciele pacjenta poprzez wystąpienie anemii czy gorączki. Alarmować powinny również wyczuwalne w okolicach nadbrzusza guzy i zapalenia trzustki.

Szczególnie narażeni na rozwój raka trzustki są palacze - u osób palących rak trzustki diagnozowany jest średnio dwa razy częściej niż u osób wolnych od nałogu. Powstawaniu złośliwego guza sprzyja wysoki poziom tkanki tłuszczowej, nieprawidłowa dieta oparta na produktach mięsnych i częstym spożywaniu alkoholu i cukrzyca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pamiętacie Jaroszego z „M jak miłość”? Maciej Kozłowski nie żyje, jego ostatnie chwile były wstrząsające
  2. Zrobiły zdjęcie, nie zauważyły jednego szczegółu. Aż ciarki przechodzą
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Zaczął obierać ziemniaki w Biedronce, żeby zaoszczędzić, kasjerce puściły nerwy. Co za cyrk

Następny artykuł