objawy raka trzustki
pixabay_skeeze
Autor Natalia Niewczas - 31 Lipca 2020

Rak trzustki często pozostaje niewykryty do momentu, gdy jest za późno. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę?

Rak w świadomości wielu osób wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną. Przerażające statystyki dotyczące ponad stu tysięcy zgonów spowodowanych nowotworami rocznie rzeczywiście może wzbudzać podobne skojarzenia. Prawda jest jednak nieco inna. Raka da się wyleczyć - problem tkwi w tym, że najlepsze efekty zapewnia jak najwcześniejsze zdiagnozowanie guza, a wielu pacjentów unika rutynowych badań kontrolnych i ignoruje mogące sygnalizować chorobę objawy.

Rak to inaczej nowotwór złośliwy. Od nowotworów o charakterze łagodnym raka odróżnia zdolność do niekontrolowanego wzrostu i dawania przerzutów. Podczas gdy leczenie nowotworu niezłośliwego zwykle kończy się na chirurgicznym usunięciu guza, rak w wielu przypadkach wymaga nie tylko operacji, ale i chemioterapii bądź radioterapii, co i tak nie zawsze gwarantuje uzyskanie spodziewanych efektów. Najlepszym sposobem na raka jest zapobieganie jego powstawaniu.

Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania wiernych, którzy brali udział we mszach prowadzonych przez zarażonych księżyPilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania wiernych, którzy brali udział we mszach prowadzonych przez zarażonych księżyCzytaj dalej


Rak trzustki to cichy zabójca


Rak trzustki należy do tych nowotworów złośliwych, które najczęściej są wykrywane w swoim zaawansowanym stadium, co jednocześnie wpływa na rokowania pacjenta wyjątkowo niekorzystnie. Guz charakteryzuje odorność na leczenie, a jego objawy łatwo umykają uwadze pacjenta.


Trzustka zalicza się do narządów gruczołowych, specjalizujących się w wydzielaniu. Zlokalizowana w nadbrzuszu trzustka odpowiada za produkcję hormonów oraz wspieranie procesów trawienia pokarmu. Łatwo zaszkodzić jej szczególnie poprzez nadmierne spożywanie alkoholu, które jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie tego narządu.


Jak podaje portal medonet.pl, nowotwór złośliwy trzustki u większości pacjentów (bo niemal u 90% z nich) objawia się żółtaczką, powodującą zabarwianie skóry (także gałek ocznych) na żółtawy kolor. Niepokoić powinna również niezwiązana ze wzmożoną aktywnością fizyczną lub dietą znaczna utrata masy ciała. O raku trzustki mogą świadczyć także problemy z układem trawiennym - nawracające mdłości, wymioty, zaparcia i biegunki.

Dzisiaj grzeje: 1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje słynny dziennikarz
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Klienci aż czterech banków muszą zabezpieczyć gotówkę. W weekend mogą nie dostać się do kont


Rak trzustki może dyskretnie sygnalizować swoją obecność w ciele pacjenta poprzez wystąpienie anemii czy gorączki. Alarmować powinny również wyczuwalne w okolicach nadbrzusza guzy i zapalenia trzustki.


Szczególnie narażeni na rozwój raka trzustki są palacze - u osób palących rak trzustki diagnozowany jest średnio dwa razy częściej niż u osób wolnych od nałogu. Powstawaniu złośliwego guza sprzyja wysoki poziom tkanki tłuszczowej, nieprawidłowa dieta oparta na produktach mięsnych i częstym spożywaniu alkoholu i cukrzyca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna tragedia, śmierć przyszła niespodziewanie. Nie żyje Hanna Kurowska
  2. Pilny apel policji. Powinien się zgłosić każdy, kto może pomóc
  3. Jacek Kurski ma powody do złości, Sekielski mocno o kulisach jego ślubu. "Ja mam żonę i nie zamierzam się rozwodzić"
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Wyciekły najnowsze i straszne informacje na temat motywu podpalacza domu bohaterki "Nasz Nowy Dom". Okropne i nieludzkie, poniżej pasa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł