Rak jelita grubego przez długi czas może nie dawać charakterystycznych objawów
pixabay.com/punggolzenith
Autor - 17 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka jelita grubego, mogą być niezwykle mylące. Szybka diagnostyka znacząco zwiększa nasze szanse

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim, na który chorują kobiety. Wczesna wykrywalność nowotworów jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Chorzy, u których rak został wykryty we wczesnym stadium, mają znacznie lepsze rokowania i szansę na szybsze wdrożenie terapii.

Rak jelita jest przyczyną 660 tys. zgonów rocznie na całym świecie. Większość przypadków choroby rozpoznawana jest u pacjentów powyżej 50 roku życia, jednak coraz częściej zdarza się, że zapadają na nią osoby młode. Rak jelita grubego częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Niestety w Polsce co roku ponad 23 tys. osób dowiaduje się o chorobie, z czego ponad 13 tys.umiera. Nic zatem dziwnego, że specjaliści na każdym kroku podkreślają, jak ważne jest wykonywanie badań kontrolnych. Pomimo coraz większej świadomości ludzi na temat występowania nowotworów, od kilku lat zachorowalność na raka jelita grubego wzrasta.

Straszne wieści obiegły media. Nie żyje politykStraszne wieści obiegły media. Nie żyje politykCzytaj dalej

Rak jelita grubego przez długi czas może nie dawać charakterystycznych objawów

Rak jelita grubego często rozwija się zupełnie bezobjawowo, dlatego przez wielu uważany jest za jeden z bardziej podstępnych nowotworów. Może on rozwijać się w ukryciu nawet 10 lat, dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne, pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium.

Jak podaje portal medonet.pl, nowotwór rozwija się zazwyczaj na skutek mimowolnego rozrostu komórek w okolicy określonej części jelita grubego, np. w obrębie kątnicy lub odbytnicy i zstępnicy. Jednak najczęściej występującym jest tzw. gruczolakorak jelita grubego.

Rak jelita grubego może rozwinąć się w każdym jego fragmencie, jednak ponad 70 proc. tych nowotworów rozwija się w odbytnicy, gdzie guzy są dość łatwo wyczuwalne metodą per rectum. We wczesnych stadiach choroby objawy raka jelita grubego są z reguły niespecyficzne i mają postać bóli brzucha oraz wzdęć, które mogą sugerować mniej groźne dolegliwości.

Ponadto mogą pojawiać się: krew na stolcu lub krwawienie utajone do światła jelita grubego prowadzące do anemii, uczucie niepełnego wypróżnienia, zmiana charakteru wypróżnień, z zaparć na biegunki lub odwrotnie, ołówkowate stolce i nudności.

Nowotworowi jelita grubego towarzyszą również uporczywe biegunki, wyczuwalny guz w jamie brzusznej, powtarzające się krwawienie z odbytnicy, zatrzymanie stolca, świadczące o niedrożności przewodu pokarmowego, silne skurcze brzucha, parcie na stolec i niemożność jego oddania, a w zaawansowanym stadium choroby utrata masy ciała, osłabienie i brak apetytu.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Biedronka ledwo zakończyła hitową akcję, a rusza z kolejną. Tnie ceny o 50%, ale tylko na 3 dni

Istnieje wiele badań pozwalających na rozpoznanie nowotworów jelita grubego. W zależności od rodzaju zgłaszanych przez chorego objawów lekarz zdecyduje, które z badań i w jakiej kolejności należy wykonać. W diagnostyce stosuje się najczęściej badanie per rectum (dosłownie – przez odbytnicę), wlew kontrastowy, kolonoskopię, rektoskopię, kolonoskopię wirtualną, badanie antygenu CEA we krwi oraz badanie krwi utajonej w stolcu.

Rokowanie w przypadku raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania guza w momencie diagnozy. Ze względu na to, że prawie 80% nowotworów jelita grubego diagnozowanych jest w późnych stadiach, to odsetek 5-letnich przeżyć wynosi ok. 40%. Jeżeli pojawią się przerzuty, to po ich całkowitym wycięciu 5 lat przeżywa 25-35% chorych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znów się zaczęło. Dramatyczna sytuacja w Warszawie. Samochody toną na ulicach
  2. Ksiądz nie zostawił na rządzących suchej nitki ws. LGBT. “Kreują demony nienawiści, słowa mogą zabijać”
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Nie żyje kochany przez miliony gwiazdor. Był jedną z ikon sportu

Następny artykuł