Rak kości bywa najczęściej przerzutem innego typu nowotworu
unsplash.com/ Arseny Togulev
Autor - 15 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć

Rak kości to najczęściej wynik przerzutów z innych narządów. Gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, zaczyna atakować kolejne tkanki, m.in. kości. Zdarzają się również pierwotne nowotwory tych tkanek, jednak są one niezwykle rzadkim zjawiskiem.

Rak kości daje objawy na późnym etapie choroby. Choć najczęściej występuje on w postaci przerzutów, zdarza się, że pojawia się także jako pierwotny guz. Niestety rak kości bardzo często występuje u osób młodych.

Przerzuty do kości najczęściej spotykane są w wyniku: raka piersi, prostaty, płuc, tarczycy, żołądka, pęcherza moczowego czy raka skóry. Nieleczony może rozprzestrzenić się na inne narządy i tkanki, jak właśnie kości. Ważne jest zatem, by zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Im szybciej bowiem zostanie wykryty nowotwór, tym lepiej dla pacjenta.

Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradziła, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowanaKobieta wyleczona z koronawirusa zdradziła, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowanaCzytaj dalej

Rak kości bywa najczęściej przerzutem innego typu nowotworu

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, pierwotny nowotwór kości najczęściej przybiera postać mięsaka Ewinga i dotyka młodych osób. Rak zwykle rozwija się w miednicy, kości piszczelowej lub kości udowej. U chorych dolegliwości bólowe nabierają na sile szybciej niż w większości innych nowotworów kości. Zazwyczaj ból związany z rakiem kości jest głęboki, dokuczliwy i ma trwały charakter.

Do łagodnych nowotworów kości zalicza się choroby, takie jak kostniak, osteoid osteoma, osteochondroma, osteoblastoma, enchondroma, guz olbrzymiokomórkowy kości, tętniak torbieli kości i dysplazja włóknista kości. Złośliwe nowotwory kości to z kolei kostniakomięsak, chondrosarcoma, Mięsak Ewinga, złośliwa histiocytoma włóknista, włókniakomięsak i inne mięsaki.

Rak kości najczęściej dotyka okolice kręgosłupa, miednicy, żeber czy łopatek. Choroba rzadziej spotykana jest w obrębie kości oddalonych od kręgosłupa, np. kości piszczelowej czy promieniowej. Do objawów nowotworu zalicza się silny ból, podwyższenie poziomu wapnia we krwi, patologiczne złamania, a w przypadku przerzutu na kręgosłup - ucisk na rdzeń kręgowy.

Do najczęstszych objawów raka kości zalicza się dolegliwości, takie jak głęboki, dokuczliwy i przewlekły ból kości, obrzęk w dotkniętym obszarze, osłabione kości, które powodują znacznie większe ryzyko złamania, niewyjaśniony spadek wagi, pojawienie się guzka w dotkniętym obszarze, a także osłabienie, anemia, gorączka i nocne poty.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Wybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianek

Diagnostyka jakiegokolwiek rodzaju nowotworu kości nie należy do prostych. Wykrycie choroby na wczesnym etapie rozwoju jest niezwykle rzadkie i raczej przypadkowe. Niestety, w większości przypadków raka kości wykrywa się już na bardzo zaawansowanym etapie.

W leczeniu nowotworu stosuje się chemioterapię, radioterapię oraz operacje chirurgiczne. Jeśli rak zlokalizowany jest w trudno dostępnym miejscu, operacja może być niewskazana. W skrajnych przypadkach, gdy guz zlokalizowany jest w kościach dalszych, konieczna może być amputacja kończyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maszyna rolnicza nagle wciągnęła mu rękę. Ogromna tragedia na polu
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł