Rak piersi: nowe badanie
fot. pixinio.com
Autor Karol Zaborowski - 5 Listopada 2019

Diagnoza postawiona kilka lat przed pierwszymi objawami. Nowa metoda walki z rakiem

Rak piersi każdego roku dotyka kilkanaście tysięcy Polek. Niestety w wielu przypadkach diagnozowany jest w późnym stadium, co znacząco utrudnia odpowiednie leczenie. Jednak naukowcy opracowali zupełnie nową metodę diagnostyczną, która może to zmienić.

Rak piersi staje się coraz poważniejszym problemem nie tylko w Polsce. Od kilku lat diagnozowanych jest coraz więcej przypadków tego nowotworu. Niestety w wielu przypadkach diagnoza stawiana jest w momencie, gdy choroba się już rozwinęła i szanse na całkowite wyleczenie pacjentki jest o wiele mniejsze. Z tego też względu lekarze zalecają regularne badania profilaktyczne, jednak nie wszystkie panie przestrzegają tych zaleceń.

Dla wielu naukowców opracowanie nowych metod diagnostycznych dla nowotworów stało się rzeczą priorytetową. Niedawno ogłoszono wyniki badań, które pokazują, że już niebawem będzie możliwe niezwykle wczesne wykrywanie raka piersi. Nawet kilka lat przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Serce pacjentki zatrzymało się jeszcze w karetce. Serce pacjentki zatrzymało się jeszcze w karetce. "Lekarka nie była zainteresowana losem pacjentki"Czytaj dalej

Rak piersi diagnozowany przed pojawieniem się objawów

Jak podaje portal Onet.pl, na konferencji National Cancer Research Institute w Glasgow naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham przedstawili zupełnie nową metodę, dzięki której można niezwykle wcześnie diagnozować raka piersi. Co więcej, badanie jest niezwykle proste i nie naraża pacjenta na żadne komplikacje.

Wszystko dlatego, że do przeprowadzenia badania wystarczy jedynie niewielka ilość naszej krwi. Naukowcy porównali próbki krwi kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi oraz tych, u których choroba się nie pojawiła. Dzięki temu wyodrębnili specyficzne przeciwciała, które pojawiają się w momencie rozwoju guza.

Daje to możliwość zdiagnozowania nowotworu nawet w momencie, kiedy guz dopiero zaczyna się formować. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są jeszcze kolejne badania, ale nawet teraz można określić, że badanie powinno stać się standardem na świecie za około 4 lata. Dzięki temu możliwe będzie diagnozowanie raka piersi nawet 5 lat przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bożena Kurowska była jedną z największych gwiazd PRL. Umarła na deskach teatru, nikt nie wiedział o jej chorobie
  2. Zostawili bliźniaki pod opieką niani. Wszystko zarejestrowała ukryta kamera
  3. Częste błędy, przez które warzywa i owoce tracą swoje wartości odżywcze. Lepiej ich unikać

Następny artykuł