Rak piersi dotyka nie tylko kobiety. Pacjent zmaga się z ogromną dyskryminacją

Rak piersi u mężczyzn może wiązać się z dyskryminacją
unsplash_National Cancer Institute
Autor 05.03.2020

Rak piersi stanowi jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, jednak zdarza się, że choroba rozwijać się także u mężczyzn. Jest to rzadkie zjawisko, niemniej jednak co roku raka piersi tylko w USA diagnozuje się u około 2,24 tys. mężczyzn. Istotne jest zatem, by mężczyźni mieli świadomość, jakie objawy towarzyszą chorobie.

Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego i stanowi jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Nie oznacza to jednak, że choroba nie dotyczy mężczyzn. Rak piersi w ich przypadku może występować w każdym wieku, jednak częściej pojawia się u starszych mężczyzn.

Podatna na zmiany rakowe tkanka piersiowa jest obecna także u mężczyzn. Ze względu na to, iż męskie komórki piersi są znacznie mniej rozwinięte niż kobiece, nowotwór piersi jest u mężczyzn rzadko spotykany.

Żona zakażonego Polaka zabrała głos. Ujawnia prawdę o jego stanie zdrowiaŻona zakażonego Polaka zabrała głos. Ujawnia prawdę o jego stanie zdrowiaCzytaj dalej

Rak piersi u mężczyzn może wiązać się z dyskryminacją

Nowotwór piersi jest u mężczyzn zbyt późno rozpoznawany. Wiąże się to niestety z wysoką śmiertelnością. Większość mężczyzn jest przekonanych, że rak piersi dotyczy tylko kobiet i nie zwraca uwagi na wczesne objawy raka. Do rozpoznania raka piersi u mężczyzn dochodzi zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby. Nowotwór jest wtedy trudniejszy do leczenia i daje gorsze rokowania. Rak piersi u mężczyzn to zaledwie jeden procent przypadków chorób nowotworowych, dlatego schorzeniu temu poświęca się bardzo mało uwagi.

Rak piersi zdiagnozowany u Davida McCalliona z Manchesteru sprawia, że czuje się on dyskryminowany. Mężczyzna przeszedł już mastektomię i leczenie hormonalne. Pomimo diagnozy 55-latkowi odmówiono członkostwa w grupach internetowych. Powodem wykluczenia jest jego płeć.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, David McCallion od 30 lat jest żonaty. Szczęśliwie doczekał się dwóch synów i dwoje wnucząt. Mężczyzna w 2015 roku dowiedział się, że ma ginekomastię. Choroba spowodowała, że jego piersi były większe. Z kolei w 2019 roku zauważył u siebie zmianę na prawym sutku. Z początku David nie zwracał uwagi na objaw, jednak w końcu zdecydował się na wizytę u specjalisty.

Dzisiaj grzeje: 1. Mieli spędzić wymarzone wakacje w popularnym kurorcie. Przez skażony basen ich wyjazd zakończył się tragicznie

2. Ból był nie do zniesienia. Okrutna choroba spędzała sen z powiek Ewy Drzyzgi

Davidowi zrobiono mammografię i badanie USG. Badania potwierdziły, że ma on inwazyjnego raka piersi prawdopodobnie o podłożu dziedzicznym. Mężczyzna przeszedł następnie mastektomię, chemioterapię, radioterapię i leczenie hormonalne. David próbował dołączyć do grupy wsparcia na Facebooku, jednak nie przyjęto go do niej. Wytłumaczono mu, że członkinie grupy mogą mieć opory przed otworzeniem się w obecności mężczyzny. McCallion wraz z rodziną chce przełamać tabu związane z męskim rakiem piersi. Jak mówi, choroba ta nie ujmuje męskości i każdy mężczyzna powinien mieć świadomość, że też może zachorować.

Według danych Prevent Breast Cancer David McCallion jest jednym z 390 mężczyzn rocznie diagnozowanych w Wielkiej Brytanii. Każdego roku z powodu raka piersi umiera tam około 80 mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Makłowicz błaga Polaków o pomoc. Potrzebne są duże pieniądze
  2. Wszystkich zatkało na widok osoby, która pojawiła się na pogrzebie Królikowskiego. Nikt się go tam nie spodziewał
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. WHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczne

Następny artykuł