Rak piersi przez długi czas może dawać nieoczywiste objawy
fot. pixabay.com
Autor Aneta Młodawska - 18 Marca 2020

Nieoczywiste objawy raka piersi. Wiele kobiet je lekceważy

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Na powstawanie tej choroby mają wpływ różne czynniki, takie jak wiek, kwestie genetyczne oraz hormonalne. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, dlatego warto znać pierwsze objawy choroby.

Rak piersi stanowi jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Najczęściej wykrywany jest przez pacjentkę w momencie, gdy wyczuje w piersi niewielki guzek. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Szybko wdrożone leczenie daje bowiem szansę na normalne życie jeszcze przez wiele lat.

Leczenie w zależności od stadium rozwoju wiąże się zazwyczaj z wycięciem tkanki guza bądź całej piersi. Obecnie choroba ta rozpoznawana jest u około 16,5 tys. kobiet rocznie, a w Polsce to właśnie ona jest drugą najczęstszą przyczyną ich śmierci.

Tragiczna śmierć małej dziewczynki. Wystarczyła chwila nieuwagi aby doszło do nieszczęściaTragiczna śmierć małej dziewczynki. Wystarczyła chwila nieuwagi aby doszło do nieszczęściaCzytaj dalej

Rak piersi przez długi czas może dawać nieoczywiste objawy

Choć każda z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że profilaktyka i badanie piersi są niezmiernie ważne, większość z nas unika samobadania. Poza wyczuwalnym guzem istnieje kilka innych symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, guzki nierzadko ukryte są głęboko pod skórą. Wokół nich często tworzy się stan zapalny, który może powodować dziwne marszczenie się i naciąganie skóry, szczególnie podczas unoszenia ramion. Część kobiet posiada sutki wypukłe, inne zaś wklęsłe. Obie sytuacje są zupełnie normalne, jednak jeśli zauważymy nagłą zmianę i odwrotny układ sutka, powinniśmy udać się do specjalisty.

Krwawienie sutków, czy plamienie mlekiem to zupełnie normalny objaw u młodych mam, które właśnie urodziły dziecko. Jeśli jednak bez związku z ciążą z sutków wydobywa się krew lub bezbarwny płyn, jest to bardzo niepokojący objaw, który należy natychmiast zbadać.

Dzisiaj grzeje: 1. Piąta ofiara śmiertelna w Polsce. Liczba zarażonych stale rośnie

2. Chiny mają propozycję dla Polski, chodzi o koronawirusa. Niebywałe, może okazać się kluczowa w walce z epidemią

Piersi nie są symetryczne, jednak gdy kształt lub wielkość jednej piersi względem drugiej znacząco się zmienia, powinno to skłonić nas do wizyty u lekarza. Działanie czynników drażniących, takich jak biustonosz, mydło, balsam czy gryzący materiał mogą być przyczyną wysypki i zaczerwienienia. Jednak zmiany, które nie znikają i powodują rozgrzanie skóry, mogą być sygnałem rozwijającego się raka piersi.

Ból piersi i sutków często mylony jest z dolegliwościami związanymi z kobiecym cyklem lub po prostu nadwrażliwością piersi. Jednak gdy ból utrzymuje się długo, jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się na mammografię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja rządu z ostatniej chwili: handel w niedzielę zostanie częściowo przywrócony
  2. Polizała deskę w publicznej toalecie. Blogerka uznała, że jest „zbyt piękna i bogata”, by się zarazić
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Fatalne wieści dla wielu Polaków, ich pensja będzie zupełnie inna. Już oficjalnie wiadomo, jest oświadczenie rządu

Następny artykuł