Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Rak piersi - objawy
pixabay.com/Pexels
Autor Barbara Bujar22.11.2020

Rak piersi to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u kobiet. Dzięki rozpoznaniu objawów diagnoza zapada szybciej, a lekarz od razu wdraża odpowiednie leczenie pacjentki. Naukowcy apelują, by oprócz typowych symptomów, takich jak pojawienie się wyczuwalnych guzków, zwracać uwagę na jeszcze jedną dolegliwość – o raku piersi może świadczyć charakterystyczny obrzęk rąk.

Lekarze regularnie przypominają pacjentkom o wykonywaniu badań potwierdzających lub wykluczających obecność raka piersi. W tym celu kobiety bardzo często udają się na mammografię, a żeby im to ułatwić, po Polsce co jakiś czas krążą mammobusy. Czasem choroba może jednak pojawić się niespodziewanie.

Wykonanie badania i wykluczenie raka piersi nie jest równoznaczne z tym że można przestać kontrolować kondycję swojego organizmu. Każda kobieta powinna robić to regularnie, a gdy zauważy niepokojący objaw – od razu zgłosić się z nim do lekarza. Wiele symptomów pojawia się nagle i z pozoru nie sugeruje choroby nowotworowej.

Najczęstsze objawy chorób wątroby. Nie wolno ich bagatelizowaćNajczęstsze objawy chorób wątroby. Nie wolno ich bagatelizowaćCzytaj dalej

Objawy raka piersi. Jeden z nich pojawia się na dłoniach

W przypadku raka piersi naukowcy wskazują na jeden nietypowy objaw. Jak podaje WP Parenting, jest nim obrzęk limfatyczny jednej lub obu rąk. Potwierdzili to eksperci z brytyjskiej organizacji Breast Cancer Care.

Podobna dolegliwość może pojawiać się u pacjentek po urazach mechanicznych, operacji pachowych węzłów chłonnych lub po radioterapii tych okolic. Jeśli kobieta nie przeszła jednak żadnego z powyższych zabiegów, a na jej dłoniach i tak występuje obrzęk, konieczna jest wizyta lekarska. Limfa może bowiem gromadzić się w tkankach powierzchniowych na skutek raka piersi.

Do pozostałych – bardziej typowych – objawów raka piersi należą: zmiana wielkości oraz kształtu piersi, widoczne zmiany skórne, wysięki z sutka, a także bóle w obrębie klatki piersiowej. W przypadku choroby u pacjentek bardzo często pojawiają się także guzki. Można zlokalizować je pod pachami lub w okolicach obojczyków.

Chorobom nowotworowym mogą towarzyszyć także inne dolegliwości. Mówiąc o raku piersi, koniecznie trzeba wspomnieć o hiperkalcemii, czyli uwalnianiu się wapnia przez kości. Pacjentka odczuwa wtedy zmęczenie, mdłości oraz nasilone pragnienie. Przerzuty na układ kostny są bardzo częstym skutkiem nieleczonego nowotworu piersi.

Rak piersi przerzuca się także w inne miejsca organizmu człowieka. Do najczęstszych należą płuca, mózg oraz wątroba. Każdy przypadek jest bardzo niebezpieczny, dlatego lekarze tak często apelują do Polek, aby te pamiętały o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych i uniknęły przykrych konsekwencji choroby.

Troszcząc się o zdrowie, należy pamiętać o badaniach, ale także dbać o inne aspekty życia codziennego. Jednym z najważniejszych są: dieta oraz aktywność fizyczna. Częsty ruch oraz zrezygnowanie z napojów alkoholowych i niezdrowej żywności doskonale wpływają na kondycję człowieka i minimalizują ryzyko wystąpienia nowotworu.

Nowotwór piersi jest niezwykle niebezpieczny. Niestety, rośnie liczba osób, u których zostaje on wykryty – Dane Krajowego Rejestru Nowotworów potwierdzają, że zachorowalność na raka piersi wśród Polek stale rośnie: w 2010 r. było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 r. – ponad 17 tys. Obecnie – jak mówiła zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie dr n. med. Małgorzata Talerczyk – w ciągu roku wykrywa się u nas co najmniej 18-19 tys. zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera – wskazuje Puls Medycyny.

Dzisiaj grzeje:
1.Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże Narodzenie
2.Zdjęcie kolejki przed polskim szpitalem obiegło sieć w błyskawicznym tempie. Prawda wyszła na jaw
3.Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie

Odkrajasz z produktu spleśniałą część i zjadasz resztę? Wyjaśniamy, czy jest to bezpieczneOdkrajasz z produktu spleśniałą część i zjadasz resztę? Wyjaśniamy, czy jest to bezpieczneCzytaj dalej

Jak informuje WP Parenting, obserwację swoich sutków powinni prowadzić także mężczyźni. Choć w ich przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia raka sutka jest niewielkie, nie jest wykluczone.

Twarz jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niektóre zmiany mogą być objawem poważnych choróbTwarz jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niektóre zmiany mogą być objawem poważnych choróbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Miasto zamieniło się w krainę lodu. Ekstremalne warunki pogodowe w Rosji, zdjęcia są nieprawdopodobne
  2. Wstrząsające odkrycie wprawiło naukowców w osłupienie. Chodzi o tajemnicze światło z czarnej dziury
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Suczka nie przestawała lizać właścicielki po nosie. Próbowała ją ostrzec, wizyta u lekarza wyjawiła całą prawdę
  7. Przykre doniesienia o Dominice Ostałowskiej. Piszą o dramacie, chodzi o jej syna i sytuację finansową

Następny artykuł