Wczesne objawy raka piersi. Ich rozpoznanie może uratować życie

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów
unsplash.com/ Bill Oxford
Autor 25.05.2020

Rak piersi stanowi jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Najczęściej wykrywany jest przez pacjentkę w momencie, gdy wyczuje w piersi niewielki guzek. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Szybko wdrożone leczenie daje bowiem szansę na normalne życie jeszcze przez wiele lat.

Rak piersi w zależności od stadium rozwoju leczony jest zazwyczaj za pomocą wycięciem tkanki guza bądź całej piersi. Obecnie choroba ta rozpoznawana jest u około 16,5 tys. kobiet rocznie, a w Polsce to właśnie ona jest drugą najczęstszą przyczyną ich śmierci.

Choć każda z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że profilaktyka i badanie piersi są niezmiernie ważne, to większość z nas unika samobadania. Poza wyczuwalnym guzem istnieje kilka innych symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu.

Zanurz stopy w wodzie z sodą oczyszczoną. Efekty są zaskakująceZanurz stopy w wodzie z sodą oczyszczoną. Efekty są zaskakująceCzytaj dalej

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów

Jak podaje portal webniusy.com, guzki najczęściej ukryte są głęboko pod skórą. Wokół nich zazwyczaj tworzy się stan zapalny, który może powodować dziwne marszczenie się i naciąganie skóry.

Część kobiet posiada sutki wypukłe, inne zaś wklęsłe. Obie sytuacje są zupełnie normalne, jednak jeśli zauważymy nagłą zmianę i odwrotny układ sutka, powinniśmy udać się do specjalisty. Zgrubienia i guzki inne niż zwykłe gruczoły, które na ogół wyczuwamy, zawsze powinny zaniepokoić.

Krwawienie sutków, czy plamienie mlekiem to zupełnie normalny objaw u młodych mam, które właśnie urodziły dziecko. Jeśli jednak bez związku z ciążą z sutków wydobywa się krew lub bezbarwny płyn, jest to bardzo niepokojący objaw, który należy natychmiast zbadać. Wrażliwość w sutkach, ropa lub krew może bowiem oznaczać, że w przewodzie mlecznym formuje się guz.

Piersi nie są symetryczne, jednak gdy kształt lub wielkość jednej piersi względem drugiej znacząco się zmieni, powinno to skłonić nas do wizyty u lekarza. Powiększenie jednej piersi lub zniekształcenie może wskazywać na obecność nowotworu.

Działanie czynników drażniących, takich jak biustonosz, mydło, balsam czy gryzący materiał mogą być przyczyną swędzenia i zaczerwienienia. Niemniej jednak zmiany, które nie znikają, mogą być sygnałem rozwijającego się raka piersi.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski ostrzega. Według ministra może się pojawić druga epidemia

2. Schudła 100 kg, żeby w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda. Spektakularna przemiana

Ból piersi i sutków często mylony jest z dolegliwościami związanymi z kobiecym cyklem lub po prostu nadwrażliwością piersi. Jednak gdy ból utrzymuje się długo, jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się na mammografię. Gdy w organizmie czai się zagrożenie, węzły chłonne zostają bowiem zainfekowane. Wówczas wdaje się stan zapalny, któremu towarzyszy ból i obrzęk.

Rak piersi jest cichą chorobą i często nie wykazuje charakterystycznych objawów. Są jednak oznaki, które mogą wysłać ostrzeżenie, że nowotwór zaatakował. Na niepokojące objawy należy zwracać uwagę zwłaszcza wtedy, gdy choroba miała miejsce w rodzinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pod żadnym pozorem przenigdy nie myj truskawek przed schowaniem do lodówki. Polacy masowo popełniają ogromny błąd
  2. 14-latka została matką. Pokazała zdjęcia, które są nie do uwierzenia
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Perełki w garażach polskich polityków. Nie tylko Szumowski może się popisać, na miejscu 5 prawdziwa ikona

Następny artykuł