Rak piersi: nieoczywiste objawy
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 29 Czerwca 2020

Nieoczywiste objawy raka piersi. Nie wolno ich lekceważyć

Rak piersi jest wciąż bardzo poważnym problemem w naszym kraju. Choć w wielu państwach zachorowalność na ten typ nowotworu maleje, to w Polsce jest dokładnie na odwrót. Z tego też względu warto znać jego objawy, które nie kończą się na wyczuwalnym guzku.

Rak piersi najczęściej kojarzy nam się z objawem w postaci wyczuwalnego guzka. Oczywiście jest to prawda, jednak to nie jedyny symptom, który pojawia się przy tej chorobie. Niestety wiele kobiet bagatelizuje je, przez co choroba ma czas na to, aby się rozwinąć.

Walką z rakiem piersi zajęło się wiele organizacji, które przede wszystkim starają się pokazać, jak ważna jest profilaktyka, a także odpowiednia świadomość dotycząca tej choroby. Wszystko dlatego, że wiele objawów raka piersi można dostrzec jeszcze przed wizytą u specjalisty.

Przez 16 lat nie mogli jej zdiagnozować. Objawy były książkowePrzez 16 lat nie mogli jej zdiagnozować. Objawy były książkoweCzytaj dalej

Rak piersi i jego nieoczywiste objawy

Regularne obserwowanie naszego ciała może uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. W przypadku raka piersi warto zwrócić uwagę na kilka zmian, które powinny zapalać w naszej głowie lampkę alarmową.

Pierwszą z nich są częste podrażnienia skóry. Oczywiście mogą być one wywołane, chociażby elementami ubioru, czy też reakcją alergiczną na kosmetyki. Jednak jeżeli widzimy, że skóra na piersi bez widocznego powodu często ulega podrażnieniom, to lepiej wybrać się do lekarza, aby to kontrolować.

Istotne są również plamki, które mogą pojawić się na skórze. Może to być zarówno wysypka, jak i przypominające piegi zmiany o różnej wielkości. W takiej sytuacji bezzwłocznie powinniśmy udać się zarówno do dermatologa, jak i ginekologa.

Jak podaje portal parenting.pl, warto też przyjrzeć się samym sutkom, ponieważ zmiany w ich wyglądzie również mogą sugerować chorobę nowotworową. Chodzi tu dokładniej o nagłe powiększenie się sutków niewywołane ciążą, wklęsła brodawka, lub sączący się z niej płyn. Niekiedy zdarza się, że sam kształt brodawki ulega zmianie, co również powinno nas niepokoić.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

Podobnie jak nagłe powiększenie się biustu. Oczywiście tego typu zmiany mogą być spowodowane hormonami, a nawet cyklem miesiączkowym. Dlatego też tak ważne jest, aby kobiety dokładnie obserwowały swoje ciało. Dzięki temu można o wiele szybciej zaobserwować zmiany niewynikające z naturalnych wahań hormonalnych, tylko wywoływane przez rozwijający się guz, a pamiętajmy, że w przypadku nowotworów czas ma niezwykle duże znaczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł