Pierwsze objawy raka piersi. Nie wolno ich lekceważyć

Rak piersi poza wyczuwalnym guzkiem daje kilka innych objawów
unsplash.com/ Annie Spratt
Autor 30.05.2020

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Na powstawanie tej choroby mają wpływ różne czynniki, takie jak wiek, kwestie genetyczne oraz hormonalne. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, dlatego warto znać pierwsze objawy choroby.

Rak piersi stanowi jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. W większości przypadków wykrywany jest przez pacjentkę w momencie, gdy wyczuje w piersi niewielki guzek. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Szybko wdrożone leczenie daje bowiem szansę na normalne życie jeszcze przez wiele lat.

Leczenie w zależności od stadium rozwoju wiąże się zazwyczaj z wycięciem tkanki guza bądź całej piersi. Obecnie choroba ta rozpoznawana jest u około 16,5 tys. kobiet rocznie, a w Polsce to właśnie ona jest drugą najczęstszą przyczyną ich śmierci.

Władze Rosji wyznały ukrywaną prawdę. Ofiar koronawirusa w ich kraju było znacznie więcej niż podawanoWładze Rosji wyznały ukrywaną prawdę. Ofiar koronawirusa w ich kraju było znacznie więcej niż podawanoCzytaj dalej

Rak piersi poza wyczuwalnym guzkiem daje kilka innych objawów

Choć każda z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że profilaktyka i badanie piersi są niezmiernie ważne, to większość z nas unika samobadania. Poza wyczuwalnym guzem istnieje kilka innych symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu.

Działanie czynników drażniących, takich jak biustonosz, mydło, balsam czy gryzący materiał mogą być przyczyną swędzenia i zaczerwienienia. Niemniej jednak zmiany, które nie znikają, mogą być sygnałem rozwijającego się raka piersi.

Znakiem, który powinien skłonić do wizyty u ginekologa, są również ciemniejsze plamki na skórze lub nietypowa wysypka. Duże piegi na skórze piersi mogą być bowiem oznaką rzadkiej i bardziej agresywnej odmiany nowotworu, jaką jest rak zapalny piersi.

Pełne piersi są typowe u kobiet spodziewających się dziecka. Jeśli jednak nabrzmiałe piersi nie wynikają ani z ciąży, ani ze zbliżającej się miesiączki, mogą być wynikiem rozwijającego się nowotworu.

Część kobiet posiada sutki wypukłe, inne zaś wklęsłe. Obie sytuacje są zupełnie normalne, jednak jeśli zauważymy nagłą zmianę i odwrotny układ sutka, powinniśmy udać się do specjalisty. Zgrubienia i guzki inne niż zwykłe gruczoły, które na ogół wyczuwamy, zawsze powinny zaniepokoić.

Jak podaje portal parenting.pl, czasem komórki rakowe sprawiają, że zmienia się struktura skóry na piersiach. Niekiedy przypomina ona pomarańczową skórkę, innym razem małe zgrubienia na dużej powierzchni naskórka. Zmiana struktury wynika ze stanu zapalnego wywołanego przez komórki nowotworowe, który może powodować dziwne marszczenie się i naciąganie skóry.

Ból piersi i sutków często mylony jest z dolegliwościami związanymi z kobiecym cyklem lub po prostu nadwrażliwością piersi. Jednak gdy ból utrzymuje się długo, jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się na mammografię. Gdy w organizmie czai się zagrożenie, węzły chłonne zostają bowiem zainfekowane. Wówczas wdaje się stan zapalny, któremu towarzyszy ból i obrzęk.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. Polski gwiazdor pilnie trafił do szpitala, jego stan jest bardzo ciężki. Rodzina prosi o modlitwę

Piersi nie są symetryczne, jednak gdy kształt lub wielkość jednej piersi względem drugiej znacząco się zmieni, powinno to skłonić nas do wizyty u lekarza. Powiększenie jednej piersi lub zniekształcenie może wskazywać na obecność nowotworu.

Rak piersi jest cichą chorobą i często nie wykazuje charakterystycznych objawów. Są jednak oznaki, które mogą wysłać ostrzeżenie, że nowotwór zaatakował. Na niepokojące objawy należy zwracać uwagę zwłaszcza wtedy, gdy choroba miała miejsce w rodzinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Syn Zenka Martyniuka cały we łzach. Nie jest dobrze, co powiedzą rodzice?
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Zamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązania

Następny artykuł