Rak płuc: objawy na twarzy
fot. pixabay.com/SofieZborilova
Autor Karol Zaborowski - 3 Grudnia 2019

Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc

Rak płuc przez specjalistów uznawany jest za jeden z najczęstszych i najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych. To właśnie ten typ raka odpowiada w Polsce za największą ilość zgonów pacjentów. Niektóre z jego objawów dosłownie widać na naszej twarzy.

Rak płuc w swojej początkowej fazie praktycznie nie daje żadnych objawów, a jak się już jakieś pojawiają, to osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy, może łatwo pominąć. Dodatkowo są one zależne również od tego, która część naszych płuc została zajęta przez chorobę.

Oczywistymi objawami, o których każdy słyszał, jest uporczywy kaszel oraz krwioplucie. W przypadku nowotworów często pojawia się również silne osłabienie, a także nagła utrata masy ciała. Jednak rak płuc ma również wpływ na to, jak wygląda nasza twarz.

Kobieta po porodzie została zaniedbana przez personel medyczny. Będzie walczyć o odszkodowanieKobieta po porodzie została zaniedbana przez personel medyczny. Będzie walczyć o odszkodowanieCzytaj dalej

Rak płuc widoczny na twarzy

Choć brzmi to niewiarygodnie, to rak płuc naprawdę może wpływać na to, jak wygląda nasza twarz. Świadomość tego oraz wiedza dotycząca, jakie zmiany mogą stanowić objaw tej choroby, może dosłownie uratować życie. Chodzi dokładniej o kilka zmian nazywane zespołem Hornera.

Jest to bardzo charakterystyczny zbiór objawów, który pojawia się w przypadku raka górnej części płuca, który często nazywany jest guzem Pancoasta. Zespół Hornera składa się z trzech objawów, a dokładniej opadania lub osłabienia jednej powieki, zmniejszeniem źrenicy oraz braku potliwości jednej ze stron twarzy.

To, po jakiej stronie objawi się zespół Hornera, zależy od tego, na którym płucu rozwija się guz. Jeżeli chore jest lewe płuco, to objawy będą widoczne na lewej połowie naszej twarzy. Warto o tym pamiętać nie tylko myśląc o swoim zdrowiu, ale także naszych bliskich.

Jak podaje portal medonet.pl, zespół Hornera wywoływany jest przez ucisk lub niszczenie nerwu biegnącego w kierunku naszej twarzy. Oczywiście odpowiada za to rozrastający się guz. Bez wątpienia są to objawy, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć, a obserwując je u siebie lub naszych bliskich niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancją
  2. Wiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliwe
  3. Przez pół roku leczyli ją na depresję. Niestety przyczyna objawów była zupełnie inna
  4. Proste domowe koktajle na stres. Ich przygotowanie trwa kilka minut

Następny artykuł