Rak płuc: działanie czosnku na nowotwór
fot. pxhere.com/Adonyi Gábor
Autor Karol Zaborowski - 7 Października 2019

Każdy z nas ma go w swoim domu. Naukowcy twierdzą, że zapobiega rakowi płuc

Rak płuc może pojawić się zarówno u palaczy, jak i osób, które nigdy w życiu nie miały styczności z tym nałogiem. Co więcej, w początkowej fazie praktycznie nie daje żadnych wyraźnych objawów, przez co jego profilaktyka jest niesamowicie istotna.

Rak płuc co roku odpowiada za śmierć dziesiątek tysięcy osób na całym świecie, z czego o wiele częściej dotyka mężczyzn. Na jego pojawienie się ma wpływ wiele czynników, z których najczęściej mówi się o paleniu tytoniu. Jednak nawet jeśli nie jesteśmy niewolnikami tego nałogu, nie oznacza to, że ten rodzaj nowotworu nie może rozwinąć się w naszym ciele.

Naukowcy od lat starają się znaleźć sposób na skuteczne leczenie raka płuc, a także skuteczne zapobieganie mu. Ostatnie badania przedstawiają się niezwykle obiecująco, zwłaszcza że przebadany produkt jest szeroko dostępny i można go znaleźć w niemalże każdym domu, a jest nim czosnek.

Rak płuc nie lubi czosnku?

Czosnek uznawany jest za naturalny antybiotyk i wiele osób wciąż praktykuje sposób radzenia sobie z grypą czy też przeziębieniem poprzez jedzenie kanapki z jego pokrojonym ząbkiem. Jak się jednak okazuje, czosnek wpływa nie tylko na infekcje, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc.

Wedle przeprowadzonych badań, które zostały opublikowane w magazynie Cancer Prevention Research u palących osób, jedzących regularnie surowy czosnek dwa lub więcej razy w ciągu tygodnia, stwierdzono zmniejszone ryzyko raka płuc o 44%.

Wszystko dzięki allicynie, która odpowiada za charakterystyczny smak i silny zapach czosnku. Wedle informacji podanych przez portal WP.pl, związek ten wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a także działa jak przeciwutleniacz.

Może to stanowić prawdziwy przełom w profilaktyce tego nowotworu, a w przyszłości także w jego leczeniu. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są jeszcze kolejne badania, ale w żadnym wypadku nie obawiają się o ich wyniki.

Następny artykuł