Rak płuca to nowotwór złośliwy, który może rozwijać się niepostrzeżenie nawet przez 10 lat
pixabay.com/kalhh
Autor - 8 Czerwca 2020

Może się rozwijać nawet przez 10 lat. Co roku dotyka 2 miliony osób

Rak płuc we wczesnym stadium objawia się z reguły niespecyficzne, dlatego diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badań rentgenowskich bądź tomografii komputerowej. Choroba ta jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych, dlatego warto poznać jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Rak płuc każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W Polsce niewiele ponad 10% chorych przeżywa 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu. Według Światowej Organizacji Zdrowia rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się, gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że jest ona trudna do leczenia. Ważne jest zatem, by każdy z nas wiedział, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę.

Pierwsze objawy cukrzycy. Łatwo można je przeoczyćPierwsze objawy cukrzycy. Łatwo można je przeoczyćCzytaj dalej

Rak płuca to nowotwór złośliwy, który może rozwijać się niepostrzeżenie nawet przez 10 lat

Rak płuc występuje głównie u nałogowych palaczy, jednak na chorobę tą zapadają także osoby niepalące. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w Polsce diagnozuje się obecnie ok. 23 tys. pacjentów rocznie. Specjaliści alarmują, że nowotwór może się rozwijać "po cichu" nawet przez 10 lat, zanim pacjent zauważy objawy.

Jak podaje portal medonet.pl, aż dziewięć na dziesięć przypadków zachorowań na raka płuc występuje w wyniku palenia tytoniu. Ryzyko zachorowania wzrasta również z powodu biernego palenia, a także ekspozycji na azbest i gazy radonu oraz blizn po wcześniej przebytej chorobie płuc np. gruźlicy. Występowanie raka płuca w rodzinie i przebyte uprzednio leczenie przeciwnowotworowe także zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Najczęściej występującymi objawami raka płuc są: kaszel, ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie krwi, świszczący oddech, duszność, chrypka, nawracające i długo się utrzymujące zapalenie oskrzeli lub płuc, obrzęk twarzy lub szyi, brak apetytu, obniżenie masy ciała, zmęczenie, a także apatia. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, rak płuca może wywoływać również osłabienie, utratę łaknienia i chudnięcie.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca

Aby skutecznie walczyć z rakiem płuca, należy stosować profilaktykę pierwotną, a także wykonywać okresowe badania RTG klatki piersiowej, cytologiczne badanie plwociny i tomografię komputerową. Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie doszczętnego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca, zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy.

Obecnie istnieją trzy standardowe metody leczenia chorych na raka płuca: leczenie chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia. U chorego można zastosować jedną lub więcej metod w zależności od rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania, ogólnego stanu zdrowia oraz wieku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Robert Lewandowski przejdzie na emeryturę? Deklaracja napastnika nie pozostawia złudzeń, padła data

Następny artykuł