Rak płuc: przełomowe odkrycie
fot. pixinio.com
Autor Karol Zaborowski - 10 Października 2019

Przełom w leczeniu nowotworów. Nowy lek szansą dla osób cierpiących na raka płuc

Rak płuc potrafi bardzo szybko dawać przerzuty na wiele organów, a w tym również do mózgu, co czyni go niezwykle niebezpiecznym. Jednak ostatnio opublikowane badania dają nadzieję dla pacjentów, u których może się on rozwinąć. To odkrycie znacząco zmieni dotychczasowe metody leczenia.

Rak płuc, mimo że tak często występuje, nadal przysparza pacjentom i lekarzom masy problemów. Co więcej, choroba przez długi czas potrafi się rozwijać praktycznie bezobjawowo, a to tylko wydłuża czas potrzebny do postawienia odpowiedniej diagnozy. To natomiast doprowadzić może do sytuacji, w której moment rozpoczęcia leczenia nie daje już pewności powrotu do zdrowia.

Jednak ostatnie odkrycia dokonane przez zespół prowadzony przez prof. Suresha Ramalingama z Winship Cancer Institute w Atlancie dają nadzieję osobom cierpiącym na niedrobnokomórkowego raka płuca. Wyniki badań tego zespołu mogą znacząco zmienić sposób leczenia tego nowotworu.

Rak płuc: nowa metoda leczenia

Ozymertynib jest nowym lekiem, który do tej pory stosowany był jako II linia leczenia raka płuc. Jednak prawda jest taka, że bardzo niewielu pacjentów w ogóle mogło go przyjmować, ponieważ dotychczasowe leki stosowanie w I linii nieskutecznie blokowały rozwój choroby. To natomiast doprowadzało do sytuacji, w której niezbędne było wdrażanie chemio- lub radioterapii.

Jednak naukowcy odkryli, że stosowanie Ozymertynibu w I linii leczenia w istotnym stopniu wpływa na przebieg choroby. Badania zostały przeprowadzone na 556, którzy wcześniej nie przyjmowali żadnych leków. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, z czego pierwsza z nich miała podawany właśnie Ozymertynib, a pozostali byli leczeni w standardowy sposób.

Okazało się, że pacjenci z I grupy żyli średnio o 7 miesięcy dłużej niż członkowie drugiej grupy. Co więcej, u osób przyjmujących Ozymertynib znacząco spadło ryzyko dalszego postępu choroby, a co za tym idzie przerzutów o całe 52%. Dodatkowo lek ten wydłużył również życie u pacjentów, u których pojawiły się już przerzuty w mózgu.

Jest to prawdziwie przełomowe odkrycie, które może wpłynąć na standardy leczenia raka płuc na całym świecie. Naukowcy bez wątpienia będą nadal kontynuować swoje badania, ale już teraz wyniki, które otrzymali, dają nadzieję wielu chorym na to, że choroba zostanie powstrzymana przed dalszym rozprzestrzenianiem się, co wydłuża czas, do podania choremu chemii, a sam Ozymertynib jest o wiele mniej toksyczny dla organizmu niż leki starszej generacji.

Następny artykuł