Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Kiedy się pojawią nie ma chwili do stracenia

Rak płuc: objawy widoczne na twarzy
fot. unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Karol Zaborowski21.11.2020

Już od lat rak płuc znajduje się w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o najczęściej diagnozowane nowotwory złośliwe w Polsce. Niestety jest to bardzo niebezpieczna choroba, której absolutnie nie można bagatelizować. Dlatego też niezwykle ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie jej, a w tym bardzo pomaga świadomość na temat możliwych objawów.

W świadomości wielu osób typowym objawem raka płuc jest uporczywy kaszel i jest to prawda. Jednak ten symptom może pojawiać się również przy wielu innych chorobach, przez co jego obecność nie musi od razu oznaczać, że w naszym układzie oddechowym rozwija się niebezpieczny guz.

Niestety w przypadku raka płuc objawy mogą pojawić się bardzo późno, przez co pacjenci nawet nie wiedzą, że ich zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, jeżeli tylko dostrzeżemy u siebie jakiś niepokojący objaw. Co ciekawe, w niektórych przypadkach złośliwego nowotworu płuc, mogą się one pojawić na naszej twarzy.

Rząd wprowadzi ograniczenia w przemieszczaniu się? Mateusz Morawiecki o świętach Bożego NarodzeniaRząd wprowadzi ograniczenia w przemieszczaniu się? Mateusz Morawiecki o świętach Bożego NarodzeniaCzytaj dalej

Objawy raka płuc widoczne na twarzy

Chodzi dokładniej o guz Pancoasta, który najczęściej rozwija się w górnej części płuca. Typowe dla tego nowotworu objawy manifestują się na twarzy chorego, przez co wielu pacjentów początkowo w ogóle ich nie łączy z chorobą nowotworową.

Jak podaje portal Onet.pl, zmiany, jakie możemy zauważyć w wyglądzie naszej twarzy w momencie, kiedy chorujemy na ten typ nowotworu to brak potliwości na jednej połowie twarzy, osłabienie lub opadanie jednej z powiek oraz zmniejszenie źrenicy w tym oku.

Oczywiście to nie jedyne objawy, jakie daje guz Pancoasta, jednak to właśnie symptomy widoczne na twarzy odróżniają go od innych nowotworów tego narządu.

W przypadku raka płuc naszą uwagę powinny zwrócić również inne objawy takie jak, krwisty kaszel, nawracające duszności, nagły spadek masy ciała, utrzymujące się zmęczenie, a także ból w klatce piersiowej przy oddychaniu i kaszlu. Jeżeli obserwujemy je u siebie, to bezzwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty po pomoc.

Dzisiaj grzeje:

1.Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże Narodzenie
2.Minister ujawnił wielkie zmiany dla Polaków po 40. roku życia. Zacznie się już w styczniu
3.Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie

Samobójstwo w szpitalu. Pacjent wyskoczył z oknaSamobójstwo w szpitalu. Pacjent wyskoczył z oknaCzytaj dalej

Profilaktyka raka płuc

Niestety rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce i co roku dotyka tysiące osób. Specjaliści już od dłuższego czasu starają się propagować profilaktykę zarówno tej, jak i innych chorób nowotworowych.

W przypadku złośliwych nowotworów układu oddechowego, jej jednym z głównych punktów jest niepalenie wyrobów tytoniowych. Zawarte w dymie substancje smoliste są silnie rakotwórcze i znacząco zwiększają szansę, na rozwinięcie się w naszym organizmie nowotworu.

Równie ważny jest również zdrowy tryb życia i unikanie zanieczyszczeń powietrza, które szczególnie w okresie zimowym dają się nam we znaki w postaci smogu.

Objawy cukrzycy. Warto zwrócić uwagę na nietypowe symptomyObjawy cukrzycy. Warto zwrócić uwagę na nietypowe symptomyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Martyna Wojciechowska znów zaskoczyła. Chodzi o ważny temat. Podróżniczka pokazała wszystko na wizji w TVN
  2. Mężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeni
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Wczoraj nie pokazał klasy, choć uprawia sport dla dżentelmenów. Marcin Najman i jego piękne hobby ze zwierzakami
  7. Jej mąż zginął. Kiedy przejrzała pliki w jego laptopie zamarła, znalazła porażającą wiadomość

Następny artykuł