rak płuc
fot. unsplash.com
Autor Aneta Młodawska - 22 Maja 2020

Najczęściej bagatelizowane objawy raka płuc. Lista nie kończy się na kaszlu

Rak płuc we wczesnym stadium objawia się z reguły niespecyficzne, dlatego diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badań rentgenowskich bądź tomografii komputerowej. Choroba ta jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Wywołuje go m.in. dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze, a także bierne palenie. Pierwsze objawy to zazwyczaj duszności, kaszel, plucie krwią, ale nie tylko.

Rak płuca to najczęściej występujący nowotwór złośliwy. Występuje głównie u nałogowych palaczy, jednak na raka płuc zapadają także osoby niepalące. Ważna jest zatem wiedza na temat objawów raka płuc.

Choroba każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W Polsce niewiele ponad 10% chorych przeżywa 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu. Rak płuca we wczesnej fazie rozwoju nie powoduje zwykle żadnych dolegliwości, dlatego tak ważne jest, by każdy z nas wiedział, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę.

Donald Trump wyznał, co zrobi w przypadku drugiej fali koronawirusa. Jego słowa wywołały burzęDonald Trump wyznał, co zrobi w przypadku drugiej fali koronawirusa. Jego słowa wywołały burzęCzytaj dalej

Rak płuca należy do nowotworów o bardzo złym rokowaniu, dlatego tak ważne jest, by znać jego pierwsze objawy

Nawracający kaszel to symptom, który lekceważy wiele osób, zakładając, że wynika on np. z alergii, przeziębienia lub suchego powietrza. Dolegliwość, która trwa ponad kilka tygodni, może być jednak oznaką poważniejszego problemu. Do typowych objawów raka płuc należy krwioplucie, jednak ilość krwi we flegmie może być niewielka i dość łatwo ją przeoczyć. Gdy uporczywy, długotrwały kaszel towarzyszy nam dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Powracające infekcje, takie jak zapalenie oskrzeli i płuc również mogą być objawem nowotworu. Jeżeli guz ulokowany jest blisko dróg oddechowych, może powodować niedrożność, która zwiększa podatność na tego typu infekcje. Duszność przy aktywności fizycznej może być kolejnym wczesnym objawem raka płuc. Ten symptom ludzie często bagatelizują, przypisując go starzeniu się, spadkowi formy lub przybraniu na wadze.
Rak płuc, jeszcze zanim zacznie objawiać się kaszlem i utrudniać oddychanie, może uciskać nerwy i wywoływać ból ramion, klatki piersiowej, pleców lub rąk. Jeśli boleści długo nie ustępują, warto udać się po poradę do specjalisty.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze dawali mu zaledwie 2% szans na przeżycie. Niemowlak zaskoczył jednak wszystkich

2. 10-latek zdradził mamie swój największy sekret. Kiedy usłyszała prawdę, zabiła go

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nawet pozornie niepowiązane z płucami symptomy mogą stanowić wczesny symptom raka tego organu. Do ogólnych objawów, które powinny wzbudzać czujność, należą osłabienie, zmniejszony apetyt, utrata wagi lub nawet depresja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pozbywanie się obierek po ziemniakach jest wielką stratą. Możesz je cudownie wykorzystać
  2. Babcia uczyła, żeby wsypywać łyżeczkę pieprzu do pralki. Dowiesz się dlaczego i też zaczniesz
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Myślisz nad kupnem mieszkania? Dzięki nowej propozycji mógłbyś zaoszczędzić nawet 86,4 tys. złotych

Następny artykuł