Rak płuc może objawiać się na skórze
pixabay.com/oracast
Autor Barbara Bujar - 7 Września 2020

Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno ich przeoczyć

Rak płuc to jeden z najgroźniejszych nowotworów, który rocznie wykrywany jest u blisko 20 tysięcy Polaków. Jego objawy pojawiają się bardzo późno, co większości przypadków mocno utrudnia diagnozę. Dodatkowo niektóre z nich są nietypowe i nie powodują niepokoju u chorego. Należą do nich zmiany skórne. Długotrwały świąd lub pojawiające się plamy o różnym zabarwieniu mogą świadczyć jednak o rozwijającym się raku płuc. Takich objawów nie wolno bagatelizować.

Rak płuc jest bardzo groźny. Jak informuje WP abc Zdrowie, w Polsce co roku diagnozuje się go u ponad 20 tysięcy pacjentów. Proces ten nie należy do najłatwiejszych. Nowotwór przez długi czas rozwija się bowiem w ukryciu, a jego objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Za najbardziej znane uznaje się kaszel, krwioplucie i problemy z oddychaniem, które najczęściej obserwowane są u nałogowych palaczy. Istnieją jednak takie symptomy, które na pierwszy rzut oka kompletnie nie przypominają problemów z płucami. Warto jednak zwrócić na nie uwagę.

W Boże Narodzenie i na Sylwestra będziemy musieli zostać w domu? Bardzo niepokojące słowa ekspertaW Boże Narodzenie i na Sylwestra będziemy musieli zostać w domu? Bardzo niepokojące słowa ekspertaCzytaj dalej

Rak płuc widoczny na skórze. Tych objawów nie można lekceważyć

Zaawansowane stadium raka płuc często łączy się niestety z przerzutami do innych narządów. Kiedy choroba rozprzestrzeni się na wątrobę, skóra pacjenta może stawać się żółta. Zmiana zabarwienia pojawia się na skutek guza, który został zlokalizowany w okolicy przewodów żółciowych. Takie umiejscowienie prowadzi do ich zablokowania i wystąpienia zmian skórnych. Według danych Very Well Health opisane symptomy mogą zostać zaobserwowane aż u 40 procent chorych. Właśnie u takiej ilości pacjentów diagnozuje się przerzuty raka płuc na wątrobę.

Żółknięcie skóry to jednak nie jedyny nietypowy objaw nowotworu płuc. Do takiej grupy zalicza się również uporczywy świąd, który trwa nieprzerwanie przez kilka tygodni. Pacjent, który stosuje się do zasad higieny i dba o pielęgnację swojego ciała, a mimo to odczuwa nieprzyjemne swędzenie, powinien udać się do lekarza. Konsultacja wskazana jest, szczególnie kiedy dolegliwości towarzyszą inne zmiany skórne, takie jak suche i łuszczące się plamy pojawiające się na zgięciach łokci i kolan.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Nagłe oświadczenie Biedronki. Sieć ostrzega klientów, oszustwo na ogromną skalę
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

Uwagę przyciągnąć powinno także ciemne rogowacenie skóry. Przypadłość, która często towarzyszy diabetykom, zwykle pojawia się w okolicy pach, pachwin, szyi, pępka, a także na zgięciach łokci i pod kolanami. Charakteryzuje się ona zgrubieniami i szorstkimi zmianami. O nowotworze płuc najczęściej świadczą rogowacenia pojawiające się na kończynach górnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą. Rząd za polską granicą zapowiada znoszenie ograniczeń
  2. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Wczoraj nie pokazał klasy, choć uprawia sport dla dżentelmenów. Marcin Najman i jego piękne hobby ze zwierzakami
  6. Przed pójściem spać wrzuć do toalety ząbek czosnku. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania

Następny artykuł