Rak płuc: objawy widoczne na twarzy
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 31 Grudnia 2019

Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć

Rak płuc jest niezwykle niebezpiecznym nowotworem, ponieważ przez bardzo długi czas przebiega praktycznie bezobjawowo. Bo w końcu, kto by się przejmował każdym atakiem kaszlu w ciągu roku. Jednak jak się okazuje, niektóre z jego objawów pojawiają się na naszej twarzy.

Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce i niestety z roku na rok coraz więcej osób słyszy tę przerażającą diagnozę. Za najczęstszą przyczynę raka płuc podaje się zazwyczaj palenie papierosów, jednak trzeba pamiętać, że na prawdopodobieństwo jego pojawienia się w naszym ciele ma wpływ również wiele innych czynników.

Jednym z nich są zanieczyszczenia powietrza, które szczególnie w okresie zimowym mocno dają się nam we znaki. Co więcej, w zależności od tego, w której części naszego płuca rozwija się guz, to może dawać zupełnie inne objawy. W przypadku nowotworu górnej części płuca pojawia się kilka objawów, które dosłownie widać na naszej twarzy.

Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalaćEwa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalaćCzytaj dalej

Rak płuc dający nieoczywiste objawy

Tak zwany zespół Hornera, jest zbiorem trzech bardzo charakterystycznych objawów, które pojawiają się przy niektórych rodzajach raka płuc. Ze względu, że wpływają na wygląd naszej twarzy, niezwykle trudno jest je powiązać z chorobą układu oddechowego.

Pierwszym z nich jest zmniejszenie źrenicy w jednym z oczu. Objaw pojawia się zazwyczaj w jednej gałce ocznej i zależy to, na którym płucu rozwija się guz. Jeżeli choroba zaatakowała lewe płuco, to nasza lewa źrenica może się zmniejszyć. Według specjalistów jest to wywołane uciskiem lub uszkodzeniem nerwu, który biegnie w sąsiedztwie nowotworu.

Kolejny objaw również dotyczy naszych oczu, a chodzi dokładniej o opadanie jednej z powiek. W tym wypadku również opadająca powieka znajduje się po stronie nowotworu. Oczywiście tego typu objawy mogą być przez samych chorych trudne do dostrzeżenia, jednak widząc je u kogoś w swoim otoczeniu, powinniśmy go natychmiast poinformować.

Pozostała nam jeszcze jedna dolegliwość wchodząca w skład zespołu Hornera i dotyczy ona potliwości naszej twarzy. Jak podaje portal abczdrowie.pl, w przypadku niektórych rodzajów raka płuc może się pojawić sytuacja, że jedynie jedna połowa naszej twarzy będzie się pocić. W tej sytuacji to storna, która przestała się pocić, wskazuje płuco, na którym rozwinął się guz.

Zespół Hornera to objawy, których nie wolno absolutnie lekceważyć i obserwując je, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje uwielbiana piosenkarka. Miała jedynie 26 lat
  2. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  3. Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Jego objawy często są bagatelizowane
  4. Rodzina zmarłej Gabrysi jest pod ciągłym atakiem. Ludzka niegodziwość nie zna granic
  5. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  6. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Następny artykuł