rak płuca powoduje co piąty zgon onkologiczny
unsplash_Robina Weermeijer
Autor - 14 Lutego 2020

Powoduje co piąty zgon onkologiczny. W Polsce postawienie diagnozy często trwa zbyt długo

Rak płuca jest nowotworem rokującym najczęściej niepomyślnie. We wczesnym stadium często nie daje żadnych objawów, jednak wykrywany jest zazwyczaj zbyt późno. Występuje głównie u nałogowych palaczy, ale także u osób, które na co dzień oddychają toksycznym powietrzem. Jak wynika z udostępnionego PAP raportu „Breathing in a new era”, przygotowanego przez Economist Intelligence Unit, rak płuca jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów.

Rak płuca jest nowotworem występującym bardzo często, jednak często wykrywany jest zbyt późno. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka z pozoru błahych, ale niezwykle ważnych objawów, które mogą wskazywać na to, że w klatce piersiowej rozwija się nowotwór.

Rak płuca najczęściej rokuje niepomyślnie. Wykrycie raka płuca na wczesnym etapie daje nadzieję na wdrożenie skutecznego leczenia, a także wyleczenie choroby. Nowotwór jest najczęściej złośliwy, dlatego stanowi główną przyczyną śmierci z powodu chorób nowotworowych w Polsce.

Mole spożywcze są niebezpieczne dla zdrowia. Domowe sposoby na pozbycie się ichMole spożywcze są niebezpieczne dla zdrowia. Domowe sposoby na pozbycie się ichCzytaj dalej


Rak płuca wywołuje co piąty zgon nowotworowy. Warto znać jego pierwsze objawy

Według portalu Nauka w Polsce, rak płuca jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów. Jak wynika z udostępnionego PAP raportu „Breathing in a new era”, przygotowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU), w Europie przypada na niego aż co piąty zgon onkologiczny. W raporcie zwrócono uwagę na wyjątkowo dużą śmiertelność z tego powodu w naszym kraju.

Najnowszy raport Economist Intelligence Unit opublikowano w związku z rozpoczynającymi się unijnymi konsultacjami na temat europejskiego planu walki z rakiem. Jak podkreślają twórcy raportu największym wyzwaniem w onkologii jest wciąż rak płuca, odpowiedzialny za co piąty zgon z powodu nowotworów. Nowotwór zabija bowiem tyle samo Europejczyków, ile rak piersi, jelita grubego i prostaty łącznie. Z raportu wynika ponadto, że w Polsce jest wyjątkowo duża śmiertelność z powodu raka płuca. Wynosi ona 39 osób na 100 tys. mieszkańców i jest wyższa niż w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Najmniejsza śmiertelność z powodu tego nowotworu jest w Szwecji i wynosi 19 osób na 100 tys. ludności.

Umieralność z powodu raka płuca jest wysoka we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowotwór ten w 2018 r. zdiagnozowano u 470 tys. Europejczyków, a 388 tys. zmarło z powodu tej choroby. Z kolei z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce na raka płuca co roku umiera ponad 23 tys. chorych. Rak piersi jest przyczyną śmierci 6,5 tys. osób, rak jelita grubego – 12 tys., a rak prostaty – około 5 tys.

Polscy naukowcy przyznają, że krajowa onkologia zmaga się ze zbyt wolną diagnostyką i późnym rozpoczęciem odpowiedniego leczenia raka płuca. Według kierownika Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Rodryga Ramlaua, u chorych z podejrzeniem raka płuca wykonywanie badań diagnostycznych do czasu postawienia diagnozy na ogół trwa to od 4 do 6 miesięcy. Podkreśla, iż jest to zbyt długo, gdyż niektórym chorym odbiera to szansę na radykalne leczenie, a czasami nie można u nich zastosować nawet leczenia systemowego.

Ponadto prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie zwrócił uwagę, że aż 80 proc. przypadków raka płuca wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium, gdy szanse na wyleczenie są znacznie ograniczone. Warto zatem robić badania nawet, gdy pojawiają się dyskretne objawy. Szczególnie palacze papierosów powinni zwrócić uwagę na przedłużający się kaszel, zmianę charakteru kaszlu, bóle w obrębie klatki piersiowej lub barku, częstsze infekcje, nieustępujące zapalenie płuc, czy też zakrzepicę żylną. Wczesne wykrycie objawów raka płuca daje bowiem dużo większe szanse na wyleczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. W nosie swojego syna zauważyła dziwne, czarne plamki. Kiedy poznała prawdę, była przerażona

Następny artykuł