Rak prostaty jest diagnozowany coraz częściej
fot. publicdomainpictures.net
Autor Karol Zaborowski - 23 Marca 2020

Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno

Rak prostaty, mimo że może być skutecznie leczony i wykrywany we wczesnym stadium, staje się coraz większym problemem nie tylko w Polsce. Badania pokazują, że już niebawem może się stać najczęściej diagnozowanym nowotworem.

Rak prostaty z roku na rok dotyka coraz większą liczbę mężczyzn, co niezwykle niepokoi specjalistów. Co więcej, większość przypadków diagnozowana jest zbyt późno, co sprawia, że również ilość zgonów wywołanych przez ten nowotwór diametralnie rośnie.

Rak prostaty często porównywany jest z rakiem piersi, jednak w tym wypadku panowie wypadają o wiele gorzej niż panie, ponieważ w przypadku nowotworu piersi z każdym rokiem obserwuje się mniejszą ilość zgonów i zachorowań na niego. Natomiast panowie coraz częściej mają problemy z typowo męskimi nowotworami.

Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyćObjawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Rak prostaty coraz większym problemem

Badania dotyczące raka prostaty zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Angela Culhane, dyrektor naczelny Prostate Cancer UK potwierdza, że ten nowotwór do 2030 roku będzie najczęściej diagnozowany na wyspach. Niestety w przypadku Polski nie jest lepiej, ponieważ wedle szacunków w naszym kraju na ten typ raka może cierpieć nawet 100 tysięcy osób.

Co więcej, ilość diagnozowanych przypadków raka prostaty wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat aż siedmiokrotnie. Każdego roku taką diagnozę słyszy 15 tysięcy mężczyzn, z czego aż 5 tysięcy chorych umiera. W tej kwestii jest u nas trochę lepiej niż u Brytyjczyków, ponieważ tam, już co druga diagnoza stawiana jest zbyt późno. Jednak ogólne statystyki pokazują, że większość przypadków jest wykrywana w późnym stadium choroby.

Niestety mężczyźni bardzo niechętnie poddają się badaniom, które mogą wykryć raka prostaty nawet w jego wczesnym stadium. Wedle zaleceń po 50. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku przechodzić badanie prostaty.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomo już, kim była zmarła zakażona 37-latka. Miała styczność z wieloma dziećmi, niepokojące doniesienia

2. Wszyscy byli w błędzie? Znaleźli nowe objawy koronawirusa, pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć

Coraz częściej organizowane są specjalne akcje uświadamiające, jak ważna jest profilaktyka przy tym konkretnym typie nowotworu, jednak mimo to nadal ilość zgonów, jak i postawionych diagnoz rośnie diametralnie. Eksperci są niezwykle zaniepokojeni tym stanem rzeczy, ponieważ rak prostaty prześcignął raka płuc, jeżeli chodzi o ilość wykrywanych przypadków. Już niedługo może się okazać, że rak prostaty stanie się najczęściej diagnozowanym nowotworem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zła wiadomość, cenny produkt dla wszystkich już jest limitowany. Inspekcja Handlowa komentuje
  2. Nie żyje legendarna aktorka. Była zakażona koronawirusem
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Następny artykuł