Rak skóry: nieoczywiste objawy
pixabay.com/nastya_gepp
Autor Barbara Bujar - 27 Lipca 2020

Nieoczywiste objawy raka skóry. Bardzo łatwo je pomylić

Rak skóry to nowotwór, który w Polsce diagnozowany jest coraz częściej. Szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia zwiększają szanse na powrót do zdrowia. Niestety, nie każdy zna jego objawy. Część z nich jest nietypowa i często nie wzbudza podejrzeń.

Rak skóry występuje w różnych odmianach. Organizm człowieka może zostać zaatakowany przez jego łagodną formę, która rowija się powoli i nie powoduje żadnych przerzutów. Istnieje także forma złośliwa. W jej przypadku choroba postępuje agresywniej, objawy pojawiają się szybko i możliwe jest wystąpienie rozległych przerzutów. W obu przypadkach wskazana jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Nowotwór to poważne schorzenie, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Ten, który zajmuje skórę człowieka, pojawia się z reguły z powodu nadmiernego narażenia powierzchni ciała na szkodliwe promienie UV. U chorego mogą zostać zdiagnozowane różne typy tego rodzaju raka. Najczęściej stwierdzanymi są czerniak i rak podstawnokomórkowy. W trosce o zdrowie swoje i bliskich warto znać ich podstawowe objawy.

Kobieta uskarżała się na silny ból brzucha. W czasie operacji lekarzy wryło w ziemięKobieta uskarżała się na silny ból brzucha. W czasie operacji lekarzy wryło w ziemięCzytaj dalej

Tak objawia się rak skóry

Według doniesień portalu medonet.pl, istnieje sześć podstawowych symptomów raka skóry. Nie wszystkie są charakterystyczne, ale każdy z nich stanowi powód wizyty u lekarza. Aby do tego nie dupuścić warto dbać o profilaktykę i regularnie kontrolować stan swojej skóry. Jeżeli jednak pojawią się na niej jakieś zmiany, specjalista od razu powinien je zbadać.

Pierwszym objawem, na który człowiek powinien zwrócić uwagę są zmiany wystepujące w okolicy znamion na skórze. Deformacja ich kształtu, postrzępione brzegi albo rozrost mogą świadczyć o rozwoju raka skóry. W tym przypadku najlepiej zgłosić się do dermatologa, onkologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Przyczyn takiej wizyty może być znacznie więcej. Jedną z nich jest błyszczący guzek na powierzchni ciała.

Guz o perłowym pokryciu zazwyczaj pojawia się na czole, w okolicach oczu i nosa lub na plecach. Taka zmiana zwykle oznacza pojawienie się raka podstawnokomórkowego. Portal informuje, że taki objaw najczęściej zauważać mogą osoby starsze. Ten rodzaj nowotworu skóry może sygnalizować o sobie także poprzez rany, które nie chcą się goić. U pacjetna obserwuje się wtedy niewielką ranę, którą przykrywa strupek. Kiedy odpada, na jego miejscu pojawia się nowy.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. PKO BP z ważnym komunikatem. Grupa klientów otrzyma dostęp do nowych usług, lepiej sprawdź swoje konto

Rak skóry to często zmiany, które są po prostu widoczne. Jedną z nich jest łuszczenie skóry, które nie ustępuje nawet po zastosowaniu specjalistycznych kosmetyków czy zabiegów. Oprócz tego na powierzchni ciała mogą zostać zauważone kolorowe znamiona. Zazwyczaj są to pieprzyki, które przyjmują czerwoną, fioletową lub niebieską barwę. Taki przypadek również wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Ostatnim, ale równie ważnym objawem, są nieznikające uszkodzenia skóry. Chodzi o ślady ukąszeń, uderzeń albo rozcięć, które pomimo upływu czasu nie znikają z powierzchni ciała pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Potężny huk i wszyscy nagle stanęli. „Wyszedłem z pokoju, drzwi wyrwało” Koszmar w Polsce
  2. Porażające sceny w "Kuchennych rewolucjach". Magda Gessler odwiedziła Kraków, nie miała litości
  3. Nie płaciłeś abonamentu RTV? Masowe kontrole, internauci pokazują zdjęcia;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Jej zjedzenie mogło skończyć się koszmarem. Ważny komunikat GIS, natychmiastowa reakcja Lidla i Biedronki

Następny artykuł