rak_szyjki_macicy mity
pixabay_Bergadder
Autor Damian Witoń - 5 Lutego 2020

Mity o raku szyjki macicy. Wiele osób wciąż w nie wierzy

Rak szyjki macicy jest podstępnym typem nowotworu, który może rozwijać się niepostrzeżenie przez wiele lat. Wiele kobiet wierzy w mity, które krążą na jego temat. Warto je poznać, aby zapobiegać mu w możliwie jak najefektywniejszy sposób.

Rak szyjki macicy jest podstępnym rywalem kobiet, ponieważ może przez dłuższy czas rozwijać się niepostrzeżenie i dać o sobie znać, dopiero gdy jego skuteczne leczenie będzie już bardzo trudne. Na jego temat istnieje wiele mitów, w które nadal wierzy dużo osób. Warto wiedzieć jak w rzeczywistości wygląda ten nowotwór.

Naturalny napój obniżający poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Jego przygotowanie jest banalnie prosteNaturalny napój obniżający poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Jego przygotowanie jest banalnie prosteCzytaj dalej

Rak szyjki macicy i fałszywe przekonania na jego temat

Niektórzy ludzie uważają, że należy przejmować się stanem zdrowia poszczególnych narządów dopiero wtedy, kiedy dzieje się z nimi coś niedobrego. Nic bardziej mylnego, ponieważ dużo chorób pierwsze objawy daje dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy ciężko może być już o skuteczne leczenie. Nie inaczej jest w przypadku nowotworu szyjki macicy, który może przez długi czas rozwijać się w ciele kobiety bezobjawowo. Dlatego lekarze zalecają usilnie wykonywanie okresowego badania kontrolnego pod jego kątem, czyli tak zwanej cytologii. Jest ona zabiegiem bezbolesnym, szybkim i bardzo łatwym do wykonania.

Kolejnym mitem na temat raka szyjki macicy jest ten mówiący, że ryzykiem zachorowania na niego objęte są jedynie kobiety, które posiadają wielu partnerów. Co prawda w tym przekonaniu tkwi ziarno prawdy, ponieważ bogate życie seksualne zwiększa ryzyko nowotworu, ale jego brak nie zabezpiecza przed nim całkowicie. Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest bowiem wirus HPV, na którego narażonych jest około 80 procent społeczeństwa. Wirus ten może przetrwać w ciele nosiciela wiele lat bez dawania żadnych objawów. Kobieta może zarazić się nim również od swojego jedynego partnera.

Z badań cytologicznych nie powinny rezygnować również kobiety, które nie są aktywnie seksualne. Nie daje to bowiem gwarancji bezpieczeństwa. To błędne przekonanie szczególnie popularne jest wśród osób starszych i jest bardzo groźne, ponieważ jak podaje portal.abczdrowie.pl, większość zgonów z powodu raka złośliwego szyjki macicy występuje między 50, a 69 rokiem życia.

W świadomości niektórych ludzi istnieje również mit, który pozwala im sądzić, że szczepionka przeciwko HPV daje całkowite zabezpieczenie przed rakiem szyjki macicy. Niestety rzeczywistość jest inna, ponieważ chociaż zaszczepienie się jest rekomendowane przez lekarzy z uwagi na działanie zmniejszające prawdopodobieństwo zachorowania, to jednak nie daje stuprocentowej gwarancji.

Wiele kobiet uważa, że wykrycie u nich raka szyjki macicy jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Nie jest to prawdą, wiele przypadków tego nowotworu udało się już wyleczyć. Ważna jest jednak profilaktyka, ponieważ wczesne wykrycie daje większe szanse na pozytywny rozwój sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mama włożyła najmłodsza córeczkę do piekarnika i włączyła go. Do sieci wyciekły zdjęcia
  2. Internauci wpłacili 400 tys zł. Zbiórka zgłoszona do prokuratury
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Minister zdrowia ujawnia kto w Polsce zachoruje na koronawirusa. Niepokojące słowa

Następny artykuł