rak szyjki macicy: mity
fot. https://pixabay.com/ orzalaga
Autor Klaudia Gaicka - 5 Lipca 2020

Największe mity dotyczące raka szyjki macicy. Wiele osób w nie wierzy

Rak szyjki macicy każdego roku zabija ponad tysiąc Polek. Znana ginekolog obala mity dotyczące tej choroby, która w początkowym stadium, jest całkowicie wyleczalna. Okazuje się, że bardzo dużo kobiet nie wie, w jaki sposób się badać i kiedy. Lekarz wyjaśnia.

Rak szyjki macicy każdego dnia zabija pięć kobiet w Polsce. Niestety, pomimo nawoływań krajowych ekspertów, wciąż znajdujemy się na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby zachorowań na ten rodzaj nowotworu.

Nowotwór szyjki macicy jest całkowcie wyleczalny, o ile odkryjemy go w porę. Szanowana gienekolog Marta Mączka w rozmowie z Rmf24.pl obala mity dotyczące choroby.

Ministerstwo Zdrowia przekazało pilne ostrzeżenie. Dotyczy każdego PolakaMinisterstwo Zdrowia przekazało pilne ostrzeżenie. Dotyczy każdego PolakaCzytaj dalej

Rak szyjki macicy, obalamy mity

Wiele kobiet uważa, że cytologię należy wykonywać tylko podczas ciąży. Nic bardziej mylnego, badanie powinno być wykonywane regularnie.

- "Kiedy ostatni raz wykonała Pani cytologię?" odpowiadają, że było to podczas ciąży. Nierzadko oznacza to, że cytologia została wykonana ponad 20 lat temu - mówi ginekolog Marta Mączka.

Inny mit dotyczy tego, że na raka szyjki macicy mogą zachorować jedynie kobiety, które mają więcej niż jednego partnera seksualnego. Prawdą jest, że większa ilość partnerów zwiększa ryzyko tego rodzaju nowotworu, jednak nie jest to wyznacznik.

Również całkowita wstrzemięźliwość seksualna nie zwalnia kobiet z wykonywania cytologii.

- O wykonywaniu regularnej cytologii powinny pamiętać wszystkie kobiety, czyli również te, które od wielu lat są nieaktywne seksualnie, które przechodzą menopauzę, czy są po menopauzie, osoby nieheteronormatywne, ale także osoby transseksualne posiadające szyjkę macicy. Medycyna pamięta o wszystkich - zaznacza dr Mączka.

Kolejną powtarzaną nieprawdą jest to, jakobyśmy dziedziczyli raka szyjki macicy po matce. Niektóre choroby nowotworowe są zależne od genów, jednak nie ta.

- Do kobiecych chorób, do których skłonność można odziedziczyć, zalicza się niektóre nowotwory jajnika oraz niektóre nowotwory piersi. Natomiast, z całą pewnością, nie można odziedziczyć skłonności do nabłonkowego raka szyjki macicy - wyjaśnia ginekolog Marta Mączka.

Co więcej, szczepienie przeciwko wirusowi HPV ogranicza ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, jednak, co ważne, nie niweluje go całkowicie. Nawet w przypadku szczepienia, powinniśmy wykonywać cytologię.

Innym, bardzo krzywdzącym mitem, jest to, że stan przednowotworowy szyjki macicy to pewna śmierć. Nic bardziej mylnego, właśnie po to jest cytologia, aby móc uratować pacjentowi życie.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

2. Szykują nową opłatę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach

- Dysplazja w obrębie szyjki macicy nie jest wyrokiem śmierci, wręcz przeciwnie. Jest diagnozą, która przed śmiercią chroni, gdyż uniemożliwia dalszy rozwój patologii. Dla każdej pacjentki z dysplazją szyjki macicy jest przewidziany stosowny algorytm postępowania lekarskiego, które blokuje rozwój raka - podsumowała dr Mączka.

Ostatnim, często powtarzanym mitem, jest stwierdzenie, że brak objawów zwalnia nas z badań. Zdarza się bowiem, że w początkowym stadium choroby, przebiega ona bezobjawowo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chcą wprowadzić zmiany w kodeksie pracy. Wielu ludzi będzie zadowolonych
  2. Samolotem, w którego katastrofie zginęła Jantar, miała lecieć inna wielka gwiazda. Zrezygnowała w ostatniej chwili
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Wielka tragedia obiegła świat. 20-letni kolarz zmarł w trakcie wyścigu, lekarze podali przerażającą przyczynę śmierci

Następny artykuł