rak szyjki macicy
pixabay_Counselling
Autor - 28 Stycznia 2020

Sposoby leczenia raka szyjki macicy. Nowotwór przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów

Rak szyjki macicy to choroba, której zdiagnozowanie bywa dla kobiety niełatwym doświadczeniem. Nowotwór długi czas może pozostawać w ukryciu. Kiedy już daje o sobie znać, choroba jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium.

Rak szyjki macicy prowadzi do śmierci pięciu Polek dziennie. Niestety pod względem liczby zachorowań jesteśmy w czołówce Europy. Nowotwór jest niemal całkowicie uleczalny w początkowym stadium, niestety jest to okres, w którym choroba nie powoduje żadnych objawów, dlatego niewykryta wciąż rozwija się w organizmie.

Wirus z Wuhan cały czas się rozprzestrzenia. Naukowcy wymyślili sposób, żeby go powstrzymaćWirus z Wuhan cały czas się rozprzestrzenia. Naukowcy wymyślili sposób, żeby go powstrzymaćCzytaj dalej

Rak szyjki macicy jest przyczyną śmierci wielu kobiet w Polsce. Sprawdź, jak można się przed nim uchronić

Rak szyjki macicy zazwyczaj jest efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.i Należy ponadto do nowotworów złośliwych. Raka poprzedza śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy, która nie stanowi zagrożenia dla życia kobiety. Dopiero progresja neoplazji jest niebezpiecznym zjawiskiem, gdyż skutkuje powstaniem raka inwazyjnego. Stan przednowotworowy może trwać od trzech do dziesięciu lat, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania cytologiczne.

Mimo tego, iż stan przednowotworowy trwa wiele lat, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z problemu i dochodzi u nich do zachorowania na raka. W takiej sytuacji wyleczenie wciąż jest możliwe, ale im później wykryty jest rak, tym mniejsze są szanse powrotu do zdrowia. We wczesnych stopniach zaawansowania stosuje się leczenie operacyjne. Polega ono na usunięciu nowotworu, najczęściej z całą macicą.

W bardziej zaawansowanych etapach stosuje się radiochemioterapię. Jest ona wykorzystywana często jako leczenie uzupełniające po zabiegu chirurgicznym. Stosowana jest ona, by zniszczyć ewentualne niedostrzegalne komórki nowotworowe. W najcięższych przypadkach stosuje się chemioterapię.

Jest to ostateczna metoda leczenia, która służy w zwalczaniu raka, gdy ten daje przerzuty. Rak szyjki macicy jest chorobą, która powoduje śmierć wielu kobiet, dlatego opracowywane są nowe terapie. Jedną z najpopularniejszych jest immunoterapia. Szanse na wyleczenie zależą od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili jego zdiagnozowania. Niezmiernie ważne są zatem regularne badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ewa Sałacka zmarła tragicznie, osierociła 12-letnią córkę. Latami opłakiwała mamę, dziś to dorosła, piękna kobieta
  2. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Śmiertelna diagnoza spadła jak grom z nieba, uwielbiany aktor Polek i Polaków ciężko chory. Nie jest jedyny, który walczy

Następny artykuł