rak taczycy jest bardzo podstępną chorobą
fot. unsplash.com/Kate Hliznitsova
Autor Karol Zaborowski - 14 Listopada 2020

Lekarze biją na alarm. Atakuje kobiety po 40. roku życia, jednym sposobem sprawdzisz, czy chodzi o ciebie

Już od kilku lat specjaliści obserwują niebezpieczny trend, który pokazuje, że coraz więcej osób w naszym kraju boryka się z chorobami nowotworowymi, a jednym z najczęściej diagnozowanych guzów jest rak tarczycy. Niestety jego objawy są często bardzo subtelne, jednak jest sposób, aby sprawdzić, czy pojawiły się u nas jakieś zmiany nowotworowe.

Jeżeli chodzi o raka tarczycy, to jest to niezwykle podstępny nowotwór złośliwy. Co prawda zmiany guzkowe na tym gruczole są dosyć powszechne, jednak nie oznacza to, że można je bagatelizować. Wszystko dlatego, że bez odpowiednich badań możemy przegapić moment, w którym łagodne zmiany zmieniają się w te o charakterze złośliwym i zaczynają zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychSanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychCzytaj dalej

Polki coraz częściej chorują na raka tarczycy

Jak podaje Medonet, w swoim wczesnym stadium rak tarczycy może nie dawać praktycznie żadnych objawów, a nawet jak się pojawią, to bardzo łatwo przypisać im zupełnie inne źródło.

To sprawia, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza, kiedy już choroba zdążyła wejść w późne stadium, a to wiąże się z trudniejszym leczeniem i większym ryzykiem dla samego chorego. Z tego też względu lekarze biją na alarm i starają się uświadomić Polaków, jak bardzo potrzebna jest odpowiednia profilaktyka.

Rak tarczycy znacznie częściej atakuje kobiety, przez co, to właśnie panie powinny szczególnie pilnować, czy na ich tarczycach nie pojawiły się niepokojące zmiany. Każda asymetria w obrębie tarczycy, a także guzki powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem.

Warto z tego względu regularnie przeprowadzać u siebie samobadanie. Na szczęście nie jest ono skomplikowane. Wystarczy stanąć przed lustrem z uniesioną głową i obserwować swoją szyję przy przełykaniu.

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.Wyszła z domu na kwarantannie. Teraz grozi jej horrendalna kara, a także wizja trafienia do więzienia

3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Koronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkachKoronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkachCzytaj dalej

Ważne jest także, aby palcami sprawdzić, czy na tarczycy nie pojawiły się jakieś nierówności. Jeżeli dostrzeżemy na powierzchni gruczołu jakieś zmiany, to powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Istotne jest również, aby znać ewentualne objawy, które mogą wystąpić przy raku tarczycy. Zaliczamy do nich problemy z przełykaniem, chrypkę oraz duszności. Dolegliwości te wynikają z tego, że nowotwór nacieka na sąsiadujące tkanki, przez co wpływa na ich funkcjonowanie.

Nie wolno też zapominać o badaniach, które mogą pokazać, czy nasza tarczyca działa w prawidłowy sposób. W tym wypadku trzeba pamiętać o badaniach krwi, a także USG tarczycy. Dzięki badaniu USG lekarz może dokładnie zobaczyć, czy na tarczycy pacjenta faktycznie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany, jednak dopiero pobranie ich próbki pozwala określić, jaki mają one charakter.

Ogromna tragedia w Sosnowcu. Nie żyje 13-latka, a jej młodsza koleżanka jest rannaOgromna tragedia w Sosnowcu. Nie żyje 13-latka, a jej młodsza koleżanka jest rannaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zrobili zdjęcie nad jeziorem na Mazurach. Od razu stało się hitem internetu. Nie wierzyli, co zobaczyli
  2. Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacje
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. Dziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzecz
  7. Michał Wiśniewski zdradził imię 5. dziecka. Fani wprost oniemieli, wspiął się na wyżyny kreatywności

Następny artykuł