Wczesne objawy raka trzuski. Nie wolno ich lekceważyć

Wczesne objawy raka trzustki
pixabay.com/derneuemann
Autor Barbara Bujar02.06.2020

Rak trzustki to rodzaj nowotworu, który w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Z czasem jednak wysyła sygnały, które każdego powinny skłonić do wizyty u lekarza. Objawy najczęściej obejmują okolice brzucha. Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę.

Jak podaje radiozet.pl, rak trzustki to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych. Według statystyk każdego roku w Polsce choruje na niego około 3000 osób. Powstaje wskutek wzrostu komórek w obrębie trzustki, a jego rokowania nie są dobre. Osoby chore po postawieniu diagnozy przeżywają średnio około roku. W wyjątkowych sytuacjach ich życie trwa jeszcze 5 lat. Diagnoza postawiona szybko zwiększa szanse na dłuższe życie. Warto więc znać dokładne objawy choroby.

Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latkaMedia obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latkaCzytaj dalej

Objawy, jakie daje rak trzustki

Rak trzustki na początku przebiega bezobjawowo. Stanowi to w problem w szybkim rozpoznaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Z czasem jednak u chorego pojawiają się pewne sygnały, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Ich charakter zależy od paru czynników, m.in. lokalizacji guza i stopnia zaawansowania choroby. Brak reakcji na objawy może spowodować rozwój choroby i pojawienie się przerzutów.

Do wczesnych objawów raka trzustki najczęściej należą bóle brzucha, które mogą promieniować aż do łopatek i pleców. U osób chorych bardzo często pojawiają się także nudności i ogólne osłabienie. Odczuwają oni też brak apetytu, a jeśli już zjedzą posiłek, czują się po nim pełni i ciężcy. Raka trzustki rozpoznać można również po ciemnym kolorze moczu lub odbarwionych stolcach.

Jeśli chory nie zareaguje na wczesne objawy raka trzustki, choroba najpewniej będzie się u niego rozwijać i w dalszym ciągu o sobie sygnalizować. W jej późniejszym etapie będą pojawiać się jednak symptomy o innym charakterze. Chory będzie mógł odczuwać bóle pleców lub świąd skóry. Rozpoznane mogą zostać u niego: zapalenie trzustki, żółtaczka, zakrzepica żylna, cukrzyca oraz wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć

2. Ile zarabia kasjer w Lidlu, a ile w Biedronce? Wypłaty mocno różnią się nawet wewnątrz tej samej sieci

Jeśli nowotwór atakuje organizm chorego za pomocą guzów neuroendokrynnych, do objawów mogą dołączyć takie dolegliwości jak: biegunka, choroba wrzodowa, duże wahania stężenia we krwi oraz nadmierna produkcja niektórych hormonów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. Tarcza antykryzysowa i ograniczenie wolności? Przykre konsekwencje mogą spotkać każdego Polaka, szczególnie pewną grupę zawodową
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 31-letni ulubieniec fanów. Policja bada przyczynę dramatu

Następny artykuł