Wczesne objawy raka trzuski. Nie wolno ich lekceważyć

Rak trzustki to rodzaj nowotworu, który w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Z czasem jednak wysyła sygnały, które każdego powinny skłonić do wizyty u lekarza. Objawy najczęściej obejmują okolice brzucha. Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę.
Jak podaje radiozet.pl, rak trzustki to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych. Według statystyk każdego roku w Polsce choruje na niego około 3000 osób. Powstaje wskutek wzrostu komórek w obrębie trzustki, a jego rokowania nie są dobre. Osoby chore po postawieniu diagnozy przeżywają średnio około roku. W wyjątkowych sytuacjach ich życie trwa jeszcze 5 lat. Diagnoza postawiona szybko zwiększa szanse na dłuższe życie. Warto więc znać dokładne objawy choroby.
Objawy, jakie daje rak trzustki
Rak trzustki na początku przebiega bezobjawowo. Stanowi to w problem w szybkim rozpoznaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Z czasem jednak u chorego pojawiają się pewne sygnały, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Ich charakter zależy od paru czynników, m.in. lokalizacji guza i stopnia zaawansowania choroby. Brak reakcji na objawy może spowodować rozwój choroby i pojawienie się przerzutów.
Do wczesnych objawów raka trzustki najczęściej należą bóle brzucha, które mogą promieniować aż do łopatek i pleców. U osób chorych bardzo często pojawiają się także nudności i ogólne osłabienie. Odczuwają oni też brak apetytu, a jeśli już zjedzą posiłek, czują się po nim pełni i ciężcy. Raka trzustki rozpoznać można również po ciemnym kolorze moczu lub odbarwionych stolcach.
Jeśli chory nie zareaguje na wczesne objawy raka trzustki, choroba najpewniej będzie się u niego rozwijać i w dalszym ciągu o sobie sygnalizować. W jej późniejszym etapie będą pojawiać się jednak symptomy o innym charakterze. Chory będzie mógł odczuwać bóle pleców lub świąd skóry. Rozpoznane mogą zostać u niego: zapalenie trzustki, żółtaczka, zakrzepica żylna, cukrzyca oraz wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.
Dzisiaj grzeje: 1. Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć
Jeśli nowotwór atakuje organizm chorego za pomocą guzów neuroendokrynnych, do objawów mogą dołączyć takie dolegliwości jak: biegunka, choroba wrzodowa, duże wahania stężenia we krwi oraz nadmierna produkcja niektórych hormonów.
ZOBACZ TAKŻE:
- Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
- Tarcza antykryzysowa i ograniczenie wolności? Przykre konsekwencje mogą spotkać każdego Polaka, szczególnie pewną grupę zawodową
- Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
- Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
- Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
- Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 31-letni ulubieniec fanów. Policja bada przyczynę dramatu